W planowanym na 30 stycznia 2024 roku porządku obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Enei znajduje się projekt uchwały dotyczący Ostrołęki. Enea chce dochodzić roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez byłe władze spółki, które w latach 2018-2019 podejmowały decyzje związane z inwestycją Enei w blok energetyczny Ostrołęka C. Wartość dochodzonych roszczeń sięga 656,2 mln zł.
Spółki Enea i Energa w przeszłości współpracowały przy budowie elektrowni węglowej w Ostrołęce. W końcu podjęto decyzję o zaniechaniu budowy bloku węglowego na rzecz jednostki opartej na gazie. Później Enea wycofała się kompletnie z tego projektu w Ostrołęce. Pozostały jednak konsekwencje finansowe, co chce rozwiązać obecny zarząd spółki.
W planowanym porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Enea S.A. znalazł się projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody w trybie art. 393 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych na dochodzenie przez spółkę roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru przeciwko ówczesnym członkom Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki, którzy w latach 2018-2019 podejmowali w imieniu spółki decyzje związane z inwestycją Spółki w blok energetyczny Ostrołęka C.
Spółka wskazuje, że dochodzenie ww. roszczeń stanowi realizację rekomendacji Najwyższej Izby Kontroli zawartej w wystąpieniu pokontrolnym NIK z dnia 29 czerwca 2021 r. Projekt uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Enea S.A. obejmuje również następczą zgodę w trybie art. 17 § 2 Kodeksu spółek handlowych na wytoczenie przez Spółkę w dniu 28 grudnia 2023 r. powództwa przeciwko ówczesnym członkom Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki, jak również przeciwko ubezpieczycielowi (stosownie do Umowy Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej Członków Władz Spółki).
W ramach ww. powództwa Spółka dochodzi roszczeń w łącznej wysokości 656.165.462,00 zł.