Niedawno opisywaliśmy transport zbiorników na wodę na teren budowy elektrowni gazowo-parowej. Czy mieszkańcy Ostrołęki mogą spodziewać się jeszcze kolejnych tego typu widoków? Zapytaliśmy o to u źródła, w Grupie Energa.
Koniec transportów ponadgabarytowych
Jak ustaliliśmy, wykonawca inwestycji nie przewiduje już w przyszłości transportu ładunków ponadgabarytowych – czyli takich, które byłyby szersze niż 2,5 m, dłuższe niż 16,5 m i cięższe niż 42 tony. Nie oznacza to, że na plac budowy nic już nie będzie zjeżdżać, ale będą to już mniejsze obiekty, m.in. dlatego, że wszystkie kluczowe elementy potrzebne do ukończenia inwestycji zostały już przetransportowane i znajdują się na terenie inwestycji. Jak tłumaczy Biuro Prasowe Grupy Energa, w przyszłych transportach przewożone będą np. elementy konstrukcji stalowych.
Mniejsze urządzenia, prostsze procedury
W przypadku wcześniejszych transportów ponadgabarytowych szczegółowy wybór tras i ich akceptacja podlegały każdorazowo autoryzacji ze strony zarządców dróg i właściwych organów administracji samorządowej – podkreśla Biuro Prasowe Energi.
Obecnie sytuacja będzie już jednak znacznie prostsza – dzięki temu, że wykonawca nie planuje już tak dużych transportów, jak choćby wspomniane zbiorniki wody, trasy kolejnych przewozów planowane są na bieżąco, najczęściej z wykorzystaniem omijających miasto dróg krajowych.
Budowa w końcowej fazie
Realizacja projektu elektrowni CCGT jest już na zaawansowanym etapie. Generalny wykonawca dostarczył i zamontował główne urządzenia bloku gazowo-parowego oraz znaczną część urządzeń pomocniczych. Jak dowiedzieliśmy się od Energi, do realizacji pozostały m.in. dostawy instalacji HVAC, odpowiedzialnych za ogrzewanie, wentylację i klimatyzację powietrza w budynkach.
Ustaliliśmy też, że zakończone zostały najistotniejsze prace budowlane dla głównych obiektów bloku.
Na terenie budowy realizowane są pozostałe prace budowlano-montażowe, w szczególności w zakresie obiektów pomocniczych oraz prace wykończeniowe – tłumaczy biuro prasowe Grupy Energa. - Prowadzone są też m.in. montaże tras kablowych, rurociągów na estakadach oraz instalacji sanitarnych.
W najbliższych miesiącach czeka nas finalizacja inwestycji. Zaplanowane są w tym czasie m.in. prace rozruchowe turbozespołu oraz próby ciśnieniowe głównych rurociągów i kotła odzysknicowego – informuje Energa.
Elektrownia CCGT w Ostrołęce to jedna z największych inwestycji energetycznych w regionie, która ma przyczynić się do transformacji energetycznej Polski w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii.