eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dziś Energa i Enea otwierają oferty w przetargu na budowę elektrowni C w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

28 grudnia o godzinie 12:00 mija termin składania ofert w przetargu na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. Energa i Enea zaprosiły do udziału w postępowaniu pięć podmiotów.

Dziś punktualnie o godzinie 12:00 upływa termin składania ofert w ogłoszonym przez spółki Energa i Enea przetargu na budowę „pod klucz” elektrowni o mocy około 1000 Mw w Ostrołęce. Do złożenia ofert zaproszono łącznie pięć podmiotów: China Power Engineering Consulting Group, konsorcjum: Doosan Heavy Industries and Construction, Mostostal Warszawa, Acciona Industrial, konsorcjum: GE Power, Alstom Power Systems S.A.S., konsorcjum: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd., konsorcjum: Polimex-Mostostal, Rafako.

Zadaniem wykonawcy będzie realizacja kompletnej elektrowni z jednym kondensacyjnym blokiem energetycznym o mocy elektrycznej ok. 1000 MW brutto, o sprawności netto co najmniej 45 proc., pracującym na parametrach nadkrytycznych pary. Termin realizacji będzie wynosił 54 miesiące.

Postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego ogłoszono 17 grudnia 2016 r. Termin składania wniosków mijał 10 marca 2017 r. Kilka tygodni później z siódemki chętnych wybrano pięciu, których zaproszono do dialogu.

Ostateczna specyfikacja istotnych warunków zamówienia została przesłana wykonawcom wraz z zaproszeniem do złożenia ofert na początku października.

Co ciekawe, wyznaczony pierwotnie termin 28 grudnia nie podlegał żadnym modyfikacjom, choć - wg informacji portalu wnp.pl - część wykonawców wnioskowała o to do inwestora.

Stąd istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkie podmioty złożą końcowe oferty. Wśród nich tylko przedstawiciele konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Rafako w ostatnich tygodniach publicznie deklarowali, że zamierzają złożyć ofertę w Ostrołęce.

Warto zaznaczyć, że Energa oraz Enea należą do głównych akcjonariuszy Polimeksu-Mostostalu, a w przypadku Rafako jednym z nich jest państwowy Polski Fundusz Rozwoju.

Blok będzie wyposażony w: przepływowy kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym, układ chłodzenia z chłodnią kominową, kompletny układ oczyszczania spalin z instalacją odsiarczania spalin metodą mokrą wapienno-gipsową, spełniający standardy emisji na dzień przekazania bloku do eksploatacji.

Najkorzystniejsza oferta ma zostać wybrana wg dwóch kryteriów: ekonomicznego (1) oraz pochodzenia kotłowni i urządzeń maszynowni (2).

Więcej na ten temat na stronie wnp.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×