eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W poniedziałek, 23 marca w Ostrołęce odbyły się uroczystości Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W obchodach tradycyjnie już wzięli udział reprezentanci ambasady Węgier w Polsce, władze miasta oraz przedstawiciele samorządu Ostrołęki.

Uroczystości odbyły się pod pomnikiem generała Józefa Bema wspólnego bohatera Polski i Węgier. W obchodach udział wzięli m.in. Pál Attila Illés, radca ds. polityki ambasady węgierskiej w Warszawie, János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury, delegacja węgierskich muzealników, Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa, poczty sztandarowe szkół i instytucji miejskich.

- Obchodziliśmy w ostatnich dniach rocznicę Wiosny Ludów, rewolucji oraz walki o niepodległość z lat 1848-1849. Był to kolejny ze zrywów ludności w Europie. To święto łączy Wegrów i Polaków, bowiem obywatele nie będący wówczas na mapie Polski, masowo zgłaszali się by wspierać Węgrów i bronić wspólnej sprawy jaką jest wolność. Byli z nami solidarni. Ostrołęka jest  miejscem symbolicznym dla przyjaźni polsko-węgierskiej. Bohaterem walki o wolność Polaków w 1831 r. był gen. Józef Bem. Jego postać jest ściśle związana z rewolucją i walką o wolność Węgrów. Pamięć o nim jest wspólna, podobnie jak historia. Węgry nie mają z żadnym innym krajem takich relacji – mówił podczas uroczystości ambasador Węgier.

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowane są w Ostrołęce nieprzerwanie od kilku lat. Jak podkreślał w swoim wystąpieniu prezydent Kotowski, nie ma drugiego takiego kraju, z którym Ostrołęka miała by tak silne, historyczne powiązania jak z Węgrami.

- Polacy i Węgrzy zawsze byli przyjaciółmi w trudnych, historycznych momentach. Przyjaźń ta pozostanie na wieki, ponieważ została rozpoczęta właśnie w najtragiczniejszych chwilach. Pamięci i podtrzymywania tej przyjaźni wymagają od nas przodkowie obu narodów – mówił prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

W ramach uroczystości w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przygotowana została wystawa zatytułowana „Śladami Husytów. Średniowieczne zamki na Węgrzech”.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×