eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

25 maja, z głośników radiowęzła szkolnego II LO w Ostrołęce rozbrzmiewały kurpiowskie pieśni w wykonaniu zespołów folklorystycznych.

Wszystko za sprawą Dnia Kultury Kurpiowskiej zorganizowanego przez młodzież z klas 2d i 2e pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Kotowskiej, Anny Łomacz, Waldemara Jabłonowskiego i Henryka Gadomskiego.

Od godz. 11.00 na sali gimnastycznej społeczność szkolna spotkała się ze znakomitymi kurpiowskim artystami i  twórcami ludowymi. Ich sylwetki przedstawił Henryk Gadomski.

APOLONIA NOWAK – to najbardziej rozpoznawalna w Polsce artystka kurpiowska. Nie było i nie ma drugiej takiej wykonawczyni pieśni kurpiowskiej, której głos w równym stopniu zachwycałby i wzruszał słuchaczy. Od ponad 20 lat współpracuje z profesjonalnym Zespołem Muzyki Dawnej ARS NOVA Jacka Urbaniaka. Jako solistka koncertowała z tym zespołem w wielu miejscach w Polsce i poza granicami kraju, m.in.:  w Anglii, Chorwacji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainie, USA, we Włoszech. Nagrała kilka płyt z pieśniami kurpiowskimi. Współpracuje też ze znanym i cenionym zespołem folkowym SWOJĄ DROGĄ, a także z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim.
Pani Apolonia jest także wybitną wycinankarką oraz twórczynią palm wielkanocnych. Jest laureatką najbardziej prestiżowych nagród dla twórcy i artysty ludowego, a mianowicie ZŁOTEJ BASZTY na Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Polskiego w Kazimierzu Dolnym i NAGRODY OSKARA KOLBERGA.

HENRYK ĆWINTAL – wieloletni nauczyciel muzyki w Studium Nauczycielskim w Ostrołęce. Twórca Zespołu Pieśni i Tańca KURPIE i jego długoletni kierownik muzyczny, a potem skrzypek w kapeli podwórkowej KOLESIE w ZSZ nr 2 w Ostrołęce, jak również młodzieżowej 25-osobowej orkiestry dętej. Wieloletni skrzypek w Nauczycielskim Zespole Wokalno-Instrumentalnym, współzałożyciel Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego. Propagator kultury kurpiowskiej w ramach wielu festiwali w kraju i za granicą.

RYSZARD  MANIURSKI jest najwybitniejszym kurpiowskim harmonistą starszego pokolenia. Swój prymat potwierdza wielokrotnym tytułem laureata konkursów gry na tym instrumencie. Współpracuje z wieloma kurpiowskimi zespołami folklorystycznymi. Wraz z kapelą koncertował nie tylko na wielu scenach w Regionie, w kraju ale także poza granicami: w Grecji, w Szwecji i na Litwie. Uczy gry na harmonii dzieci i młodzież kurpiowską.

WIESŁAW KUSKOWSKI  jest wyjątkowym twórcą wyrobów plecionkarskich,- z wikliny i korzenia sosny, które w sztuce kurpiowskiej mają wielowiekową tradycję. Od dzieciństwa wykonuje m.in.: kosze użytkowe, kosze ozdobne, koszyczki do święconek, podstawy pod stroiki, flakony, kwietniki,  kwiaty, szyszki, meble wypoczynkowe. Jego prace znajdują chętnych nabywców indywidualnych, a także są  w muzeach, m.in. w Warszawie, Lublinie, Ciechanowcu,  Ostrołęce i w muzeach zagranicznych: w Szwecji, Niemczech, Austrii, Francji, Anglii, Rosji, Estonii, Holandii, USA, we Włoszech i na Litwie. Organizator warsztatów plecionkarskich w szkołach, GOK- ach, muzeach.

CZESŁAWA LEWANDOWSKA – znakomita hafciarka oraz twórczyni misternych koronek, wspaniałych palm wielkanocnych i innych ozdób. Jest laureatką wielu nagród na konkursach sztuki ludowej. Je wyroby trafiają nie tylko do kolekcjonerów indywidualnych ale także do wielu muzeów w kraju. Chętnie prowadzi warsztaty sztuki ludowej dla dzieci i młodzieży.

ANDRZEJ STAŚKIEWICZ – jedyny na Kurpiowszczyźnie twórca instrumentów ludowych ( skrzypce, basetla), a także zabawek dźwiękowych. Na podstawie dawnych rycin i opisów zrekonstruował lirę korbową – instrument używany w Polsce  w XV – XVI w.

Na program artystyczny złożyły się pieśni, tańce i gawędy (gadki) kurpiowskie.

Pieśni kurpiowskie wykonali: Apolonia Nowak, Chór CANTILENA , duety: 1. Paulina Giers i Klaudia Trzcińska. 2. Ania Pieńkos i Bartek Sznyter.

Pokaz tańców kurpiowskich  wykonała para taneczna: Natalia Serafin i Jakub Krystian  z ZPiT  KURPIANKA  z Kadzidła.
Gawędy (gadki) kurpiowskie  zaprezentowały: Ania Pieńkos i Marta Myszkowska.
Do tańca przygrywała kapela w składzie: Ryszard Maniurski – harmonia pedałowa,Henryk Ćwintal i Andrzej Staśkiewicz – skrzypce,  Apolonia Nowak – bębenek kurpiowski.

Program spotkał się z niezwykle serdecznym przyjęciem uczestników spotkania.

II część Dnia Kultury Kurpiowskiej odbyła się w sali lekcyjnej, w której przygotowano czasową wystawę eksponatów materialnej kurpiowskiej sztuki ludowej, m.in. wycinanki, rzeźby, a także publikacje dotyczące Regionu Kurpiowskiego, bogatą kolekcję nagrań kurpiowskiej muzyki ludowej. Ponadto twórcy ludowi: Czesława Lewandowska i Wiesław Kuskowski eksponowali swoje wyroby, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO zorganizowała młodzież z klas 2d i 2e pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Kotowskiej, Anny Łomacz, Waldemara Jabłonowskiego i Henryka Gadomskiego.

Źródło: II LO w Ostrołęce

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×