Wciąż do końca nie wiadomo, jaka będzie przyszłość dyspozytorni karetek w Ostrołęce. Choć pojawiła się informacja o zaniechaniu likwidacji z dniem 1 stycznia 2021 roku, co odnotowano jako sukces sejmiku Mazowsza, to jednak mówi się, że może być to tylko odłożenie w czasie ostatecznej decyzji.
Od wielu miesięcy toczy się batalia o uratowanie dyspozytorni pogotowia ratunkowego w Płocku i Ostrołęce. Według planu, jaki przedstawiany był przez wojewodę, pogotowie ratunkowe byłoby dysponowane dla całego północnego Mazowsza z Warszawy, Siedlec lub Radomia.
Sejmik Województwa Mazowieckiego sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu. Mazowsze jest bardzo dużym i zróżnicowanym regionem, tym samym zarządzanie pogotowiem ratunkowym z zupełnie innej części Mazowsza, choć technicznie oczywiście wykonalne może rodzić w dobie epidemii poważne zagrożenie dla pacjentów.
- mówi Krzysztof Strzałkowski - radny sejmiku, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia.
Jednak w ostatnich dniach Mazowiecki Urząd Wojewódzki rozesłał do dyspozytorni, do Meditransów w Płocku i w Ostrołęce dokument, z którego wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia przedłuży finansowanie, a tym samym funkcjonowanie dyspozytorni na tym terenie.
To wielki sukces sejmiku Mazowsza, który będzie służył pacjentom w tym rejonie. Sylwester, a tak naprawdę przełom roku to jest najgorszy czas na zmiany w zakresie pogotowia ratunkowego. Dodatkowo epidemia powiększy negatywne skutki. Szkoda tylko, że jak zwykle ta zmiana decyzji przyszła tak późno. Wielu problemów nie da się już zawrócić i rozwiązać. Część dyspozytorów, którzy nie mogli sobie wyobrazić przejścia do pracy po drugiej stronie Mazowsza, po prostu odeszło z Meditransów, a wykształcenie nowych kadr zajmie trochę czasu. Liczymy, że ten pomysł nigdy nie wróci
- komentuje radny Strzałkowski.
Jednak niewykluczone, że radość może okazać się przedwczesna. W najnowszym komunikacie służb prasowych wojewody czytamy bowiem, że umowę przedłużono jedynie na trzy miesiące, a planów likwidacji nie porzucono:
Przedłużenie umów z Dysponentami zespołów ratownictwa medycznego pozwoli przeprowadzić postępowania konkursowe i zatrudnić dyspozytorów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dyspozytorzy będą zatrudniani w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim – w dyspozytorni w Warszawie zatrudnienie znajdzie 75 dyspozytorów, w Radomiu 50, w Siedlcach 30. Przedłużenie terminu utworzenia dyspozytorni umożliwi prawidłowe dokonanie zmian organizacyjnych i prawnych oraz zapewnić stabilny dostęp do świadczeń ratownictwa medycznego.