W piątek, 28 lutego, w bibliotece w Myszyńcu odbyło się wyjątkowe spotkanie promujące najnowszą książkę wydaną przez Związek Kurpiów we współpracy z Powiatem Ostrołęckim. „Przewodnik po Kurpiach” to bogato ilustrowana, dwujęzyczna (polsko-angielska) publikacja w wersji kieszonkowej, która ma na celu popularyzację unikalnego dziedzictwa kulturowego i turystycznego regionu.
Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kulturalnych oraz miłośnicy kurpiowskiej tradycji. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in. Mirosław Śniadach, przewodniczący Rady Gminy Myszyniec, radni Powiatu Ostrołęckiego: Kazimierz Ścibek, Stanisław Lipka i Daniel Dziekoński, a także Zdzisław Ścibek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego. Nie zabrakło również dyrektor szkoły w Wolkowych, Hanny Brodowskiej, oraz przewodników kurpiowskich na czele z Karolem Młynarskim. Wśród zgromadzonych gości byli także bibliotekarki, nauczyciele, młodzież oraz liczni regionaliści i regionalistki, w tym Danuta Kostewicz, Danuta Glinka i Stefania Prusaczyk.
Spotkanie uświetnił występ znakomitych artystów ludowych – Rodzinnej Kapeli Glinków z Myszyńca oraz Piotra Gołasia, zwycięzcy VI Olimpiady Wiedzy o Kurpiach, organizowanej przez Związek Kurpiów. Dariusz Glinka wraz z Katarzyną Glinką i synami Bartkiem oraz Wojtkiem, a także najmłodszymi członkami rodziny, pokazali, jak wspólna pasja może przyczynić się do podtrzymywania i promocji lokalnych tradycji. Ich występ był prawdziwą muzyczną ucztą dla publiczności.
O przewodniku opowiedzieli jego twórcy – Iwona Zyśk, współautorka, oraz Bartosz Duda, autor opracowania graficznego. Rozmowę poprowadziła Małgorzata Parzych, która dodatkowo przygotowała dla zgromadzonych literacki konkurs o Kurpiach, umożliwiający zdobycie książek. Emocji nie brakowało, a publiczność chętnie angażowała się w zabawę.
Autorzy publikacji podzielili się kulisami jej powstawania, opowiedzieli o swoich przygodach na Kurpiach i odpowiadali na liczne pytania uczestników. Spotkanie stało się nie tylko okazją do rozmów o historii i tradycji regionu, ale także do spojrzenia w przyszłość i omówienia perspektyw rozwoju turystyki na Kurpiach.
Wieczór upłynął w ciepłej, serdecznej atmosferze, a nowy przewodnik po Kurpiach spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wydarzenie było kolejnym krokiem w kierunku popularyzacji tego niezwykle barwnego i bogatego w tradycje regionu.