Podczas sesji rady miasta rozgorzała dyskusja dotycząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce. Radna twierdziła, że komisja jest "jedną z najdroższych w Polsce", a radni - jej członkowie - wskazywali, że wciąż brakuje tam osób.
Radna Magdalena Jaworowska (PiS) zwróciła uwagę na to, że niedawno został powołany nowy członek tej komisji. Stwierdziła, że ostrołęcka "komisja alkoholowa" jest jedną z najdroższych w Polsce i chciała wyjaśnienia, czym zajmuje się ta dodatkowa osoba. W odpowiedzi radni, którzy są też członkami tej komisji, zwrócili uwagę na to, jak wygląda praca w tej komisji i ile pracy mają jej członkowie.
- Problem alkoholowy w Ostrołęce istnieje, jest naprawdę duży, nie spoczywamy na laurach i pracujemy - powiedział radny Adam Kurpiewski. "Bardzo proszę, żeby nie robić takiej demagogii i mówienia, że to tylko wydawanie pieniędzy, bo to realna pomoc mieszkańcom w trudnym położeniu" - wskazał radny KO.
Mało tego, radny Kurpiewski zwrócił uwagę na to, że w komisji brakuje członków i przydałyby się "dwie, a nawet trzy osoby, w tym jeden mężczyzna, żeby był obrońcą przy agresywnym zachowaniu niektórych osób". Radny Ryszard Żukowski zaznaczył, że w komisji jest więcej pracy, niż w niektórych komisjach pracy rady miasta. Poparł radnego Kurpiewskiego zgłaszającego inicjatywę wsparcia komisji dodatkowymi osobami.
Czym zajmuje się tzw. komisja alkoholowa?
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkolowych prowadzi rozmowy z osobami uzależnionymi, zgłaszanymi przez rodziny i policję, jak również kontroluje punkty sprzedaży alkoholu. Do zadań Komisji w szczególności należy:
- inicjowanie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych;
- podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu;
- opiniowanie wniosków dotyczących zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych,
- dokonywanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń,
- przygotowanie projektu gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.