eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Donald Tusk tweetuje o Ostrołęce. "Gdybyśmy zbudowali elektrownię"

REKLAMA
zdjecie 608
Donald TuskBy Euku - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10320092
REKLAMA

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zatweetował o Ostrołęce, a konkretnie - o elektrowni Ostrołęka C. Jak ostatnio ma w zwyczaju, zrobił to w formie ironii dotyczącej rządów Prawa i Sprawiedliwości.  

Oficjalny profil Donalda Tuska na Twitterze śledzi 1,5 miliona internautów. W sobotę pojawił się tam następujący wpis: „Gdybyśmy zbudowali elektrownię w Ostrołęce i nie zepsuli tej w Jaworznie, to moglibyśmy wytwarzać prąd, ale nie mamy węgla”.

To oczywiście ironiczne nawiązanie do budowy elektrowni Ostrołęka C na węgiel. Politycy PiS wielokrotnie obiecywali w czasie kampanii wyborczych wybudowanie elektrowni węglowej w Ostrołęce, po tym, jak poprzedni rząd PO-PSL zrezygnował z inwestycji. Za czasów PiS rozpoczęto ją, ale budowę trzeba było wstrzymać w momencie, gdy wydano ponad miliard złotych. Niepotrzebne elementy zburzono, a teraz elektrownia ma być gazowa.

Za węglową klęskę rząd obwinia restrykcyjną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a opozycja - rząd. Odzwierciedlenie tego mieliśmy we wpisie Tuska.



Decyzję o budowie elektrowni węglowej elektrowni Ostrołęka C podjęto w 2008 roku. Premierem był wówczas Donald Tusk. I, tak jak za rządów PiS, podjęto decyzję o wstrzymaniu inwestycji, mimo wydania dużej kwoty pieniędzy. Różnica jest taka, że wówczas nie było prac budowlanych, więc i kwota była dużo niższa.

W latach 2008-2012 na zlecenie Energa SA wykonano 10 analiz opłacalności projektu elektrowni Ostrołęka C na węgiel. W końcu pojawiły się coraz bardziej restrykcyjne wymogi środowiskowe. Od stycznia 2012 roku cztery kolejne analizy wskazały na niespełnianie minimalnych warunków projektu. Jeszcze za rządów Tuska zdecydowano o wstrzymaniu budowy.

Na dzień decyzji o wstrzymaniu realizacji inwestycji, tj. 14 września 2012 r., pozyskano: większość gruntów, pozwolenia na budowę, decyzje środowiskowe oraz wykonano: część wycinki drzew, makroniwelacji i robót budowlanych. Zawarto 19-letnią umowę na dostawy węgla z Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., a postępowanie na wybór generalnego wykonawcy było znacznie zaawansowane.

Łączne nakłady inwestycyjne związane z budową bloku energetycznego Ostrołęka C, obejmujące zakup gruntów, inwentaryzację oraz fizyczną wycinkę drzew, roboty budowlane, opłatę za przyłączenie, doradztwo projektowe i inne, wyniosły na koniec lutego 2012 r. 182 mln zł. Z informacji Zarządu ENERGA SA wynika, iż łączne koszty funkcjonowania spółki Elektrownia Ostrołęka SA za lata 2009-2012 wyniosły 8,9 mln zł.

Ponowne rozpoczęcie budowy (już za rządów PiS) i rozbiórka niepotrzebnych elementów elektrowni kosztowała, według medialnych doniesień, nawet ponad 1,3 miliarda złotych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×