Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zatweetował o Ostrołęce, a konkretnie - o elektrowni Ostrołęka C. Jak ostatnio ma w zwyczaju, zrobił to w formie ironii dotyczącej rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Oficjalny profil Donalda Tuska na Twitterze śledzi 1,5 miliona internautów. W sobotę pojawił się tam następujący wpis: „Gdybyśmy zbudowali elektrownię w Ostrołęce i nie zepsuli tej w Jaworznie, to moglibyśmy wytwarzać prąd, ale nie mamy węgla”.
To oczywiście ironiczne nawiązanie do budowy elektrowni Ostrołęka C na węgiel. Politycy PiS wielokrotnie obiecywali w czasie kampanii wyborczych wybudowanie elektrowni węglowej w Ostrołęce, po tym, jak poprzedni rząd PO-PSL zrezygnował z inwestycji. Za czasów PiS rozpoczęto ją, ale budowę trzeba było wstrzymać w momencie, gdy wydano ponad miliard złotych. Niepotrzebne elementy zburzono, a teraz elektrownia ma być gazowa.
Za węglową klęskę rząd obwinia restrykcyjną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a opozycja - rząd. Odzwierciedlenie tego mieliśmy we wpisie Tuska.
„Gdybyśmy zbudowali elektrownię w Ostrołęce i nie zepsuli tej w Jaworznie, to moglibyśmy wytwarzać prąd, ale nie mamy węgla”.
— Donald Tusk (@donaldtusk) September 24, 2022
Decyzję o budowie elektrowni węglowej elektrowni Ostrołęka C podjęto w 2008 roku. Premierem był wówczas Donald Tusk. I, tak jak za rządów PiS, podjęto decyzję o wstrzymaniu inwestycji, mimo wydania dużej kwoty pieniędzy. Różnica jest taka, że wówczas nie było prac budowlanych, więc i kwota była dużo niższa.
W latach 2008-2012 na zlecenie Energa SA wykonano 10 analiz opłacalności projektu elektrowni Ostrołęka C na węgiel. W końcu pojawiły się coraz bardziej restrykcyjne wymogi środowiskowe. Od stycznia 2012 roku cztery kolejne analizy wskazały na niespełnianie minimalnych warunków projektu. Jeszcze za rządów Tuska zdecydowano o wstrzymaniu budowy.
Na dzień decyzji o wstrzymaniu realizacji inwestycji, tj. 14 września 2012 r., pozyskano: większość gruntów, pozwolenia na budowę, decyzje środowiskowe oraz wykonano: część wycinki drzew, makroniwelacji i robót budowlanych. Zawarto 19-letnią umowę na dostawy węgla z Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., a postępowanie na wybór generalnego wykonawcy było znacznie zaawansowane.
Łączne nakłady inwestycyjne związane z budową bloku energetycznego Ostrołęka C, obejmujące zakup gruntów, inwentaryzację oraz fizyczną wycinkę drzew, roboty budowlane, opłatę za przyłączenie, doradztwo projektowe i inne, wyniosły na koniec lutego 2012 r. 182 mln zł. Z informacji Zarządu ENERGA SA wynika, iż łączne koszty funkcjonowania spółki Elektrownia Ostrołęka SA za lata 2009-2012 wyniosły 8,9 mln zł.
Ponowne rozpoczęcie budowy (już za rządów PiS) i rozbiórka niepotrzebnych elementów elektrowni kosztowała, według medialnych doniesień, nawet ponad 1,3 miliarda złotych.