eOstroleka.pl
Region,

Dobry biznes na trudne czasy. 20 tysięcy złotych „na start” własnego przedsiębiorstwa

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Jeszcze do 31 stycznia osoby w trudnej sytuacji życiowej z północnego Mazowsza mają szansę rozpocząć realizację marzeń o własnej firmie lub stabilnym miejscu zatrudnienia. Dzięki swojej motywacji i pomocy ekspertów staną się liderami spółdzielni socjalnej lub jej szczęśliwymi pracownikami. Trwa nabór do projektu „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim”.

Dotychczasowa rekrutacja zgromadziła kilkunastu uczestników, którzy obecnie szkolą się z zasad pisania biznesplanu, zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnej oraz komunikacji interpersonalnej i motywacji. W przyszłości skorzystają z doradztwa psychologicznego oraz usług prawnych, marketingowych i księgowych. Co ważne, w trakcie zajęć uczestnicy posiadający dzieci mają zapewnioną nad nimi opiekę, a osoby niesłyszące – usługi tłumacza języka migowego. Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, motywacje przystąpienia do projektu były rożne. Dominuje jednak przekonanie, że argumentem do ruszenia się z miejsca była wizja stabilnego zatrudnienia i 20 tys. zł „na start” własnego przedsiębiorstwa.

Jak pomóc tym, którzy czują, że pogubili się w życiu? Jak do nich dotrzeć i sprowokować do zadania sobie pytań o wewnętrzne potrzeby i kierunek dalszego życia? W przypadku osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, byłych więźniów lub uchodźców – nie jest to proste. Organizatorzy projektu zdają sobie sprawę z tego, że czasami nie ma sensu przekonywać tych, którzy nie chcą się zmieniać, do tego, żeby się zmienili. Warto za to poświęcić energię i uwagę tym, którzy CHCĄ, ale nie wiedzą JAK.

„Każdy czas jest dobry na ekonomię społeczną” – przekonuje Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club. – „To jest budowanie społeczeństwa odpowiedzialnego, które zaczyna być przedsiębiorcze i trochę dzięki umiejętnościom nabywanym w trakcie budowania spółdzielni socjalnych, staje się jeszcze bardziej przedsiębiorcze i odpowiedzialne. Co równie ważne, ekonomia społeczna pokazuje, że ludzie zbierając się i działając razem są w stanie zrobić więcej niż samodzielnie”. Potwierdzają to doświadczenia osób, którzy spróbowali i nie żałują – obecnie w Polsce działa ok. pół tysiąca spółdzielni socjalnych. Zajmują się głównie usługami, wśród których dominują tematy związane z domem, ogrodem, budownictwem i gastronomią.

Osoby zainteresowane założeniem własnej spółdzielni socjalnej lub znalezieniem w niej stabilnego zatrudnienia mogą się zgłaszać do organizatorów telefonicznie: 22 403 53 25 lub e-mailowo: projekt@iwes.pl do 31 stycznia br. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.ostroleka.iwes.pl.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorami są: Fundacja „Fundusz Współpracy”, Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny oraz Gmina Długosiodło.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×