eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Decyzja zapadła. Historyczna nazwa dla nowego ronda w Ostrołęce

REKLAMA
fot. UM Ostrołękafot. UM Ostrołęka
REKLAMA

Rada Miasta Ostrołęki rozpatrzyła projekt uchwały dotyczący nadania nazwy rondu położonemu u zbiegu ulic Stacha Konwy i Słonecznej. Wiemy już, jak będzie się nazywać.

Rok 2025 to wyjątkowa data w polskiej historii - mija dokładnie tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. To doniosłe wydarzenie, które miało miejsce prawdopodobnie 18 kwietnia 1025 roku w katedrze w Gnieźnie, stanowiło zwieńczenie procesu budowania polskiej państwowości i przypieczętowało istnienie Polski jako niepodległego królestwa. Stąd inicjatywa, by nowe rondo w Ostrołęce nosiło imię "1000-lecia Królestwa Polskiego". Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały: "Koronacja wieńczyła tworzenie polskiej państwowości. Mieszko I poprzez ślub z księżniczką czeską Dobrawą i przyjęcie chrztu włączył swoje państwo w krąg cywilizacji i kultury chrześcijańskiej Europy.

Propozycja, którą zgłosił radny Ryszard Żukowski (PiS), podzieliła radnych. Niektórzy, jak Łukasz Kulik (OdW), twierdzili, że będą głosować przeciw. Inni - bronili propozycji, uważając, że to niezwykle cenna inicjatywa. Ostatecznie, poza wspomnianym radnym Kulikiem i jego klubowym kolegą Stanisławem Szatankiem, pozostali głosujący wcisnęli zielony guzik.

Ostatecznie zdecydowało głosowanie: 15 głosów było "za", 2 przeciw, wstrzymujących nie było. Mamy więc Rondo 1000-lecia Królestwa Polskiego.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Tomek, 12:11 27-03-2025,   54%
Kròlestwo Polskie to nazwa Rosyjskiego Zaboru, ktòry był w latach 1815-1918 i dr facto propagujemy twòr utworzony przez zaborcę. Gratulacje za znajomość historii  
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Kurpianka Anka, 12:18 27-03-2025,   63%

Dzień dobry!

W tym roku przyjmiemy już oficjalnie, zgodnie z procedurami unijnymi, wielki kontyngent opalonych inżynierów! Aby więc uświetnić tę piękną uroczystość i zachować dla potomności, miałam nadzieję na rondo im. "Ubogacaczy Kulturowych - Inżynierów z Azji i Afryki" - niestety, tak się nie stało, co skutkuje moją chandrą, kołataniem serca i niepokojem psychicznym!

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Rita, 13:05 27-03-2025,   34%
Powinno być rondo im. Łęgowiaków
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Haha, 21:57 27-03-2025,   100%
Powinno się nazywać "niewidzialne"
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Historyk, 05:31 28-03-2025,   0%
Korona z rąk Cesarza Niemieckiego….
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
marzec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28 dk1 dk2
 3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
 24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×