Szeroko pojęte cyberbezpieczeństwo było głównym wątkiem debaty ewaluacyjnej, która dziś (wtorek, 8 listopada) odbyła się w Ostrołęce. Spotkanie zorganizowane zostało przez funkcjonariuszy ostrołęckiej policji, a do udziału w dyskusji zaproszono m.in. młodzież z kilku szkół funkcjonujących na terenie naszego miasta.
Z zaproszenia do udziału w debacie na temat bezpieczeństwa w sieci skorzystali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i 3 oraz młodzież ze szkoły Feniks, gdzie funkcjonują klasy o profilu wojskowym. Po stronie władz samorządowych udział w dyskusji wziął m.in. starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.
Debata koncentrowała się głównie na podkreśleniu kwestii związanych z odpowiednim podejściem do bezpieczeństwa w sieci. Prelegenci omówili zagrożenia wynikające z udostępniania obcym osobom wrażliwych treści, danych osobowych, loginów i haseł do kont bankowych czy profili na portalach społecznościowych. Podkreślano wielokrotnie, że udostępnienie tego typu treści nieznajomym niesie za sobą ryzyko utraty oszczędności czy narażać może na poniesienie kosztów w związku ze spłatą zadłużenia zaciągniętego po kradzieży tożsamości.
Cyberbezpieczeństwo to dobrze dobrany temat dla takiej publiki. Pewnie osoby starsze gorzej by się czuły z tą tematyką. Wy natomiast jesteście rekinami jeśli chodzi kwestie związane z informatyzacją. (...) Były debaty wśród mieszkańców Ostrołęki jak i powiatu ostrołęckiego, gdzie przekrój ludnościowy był można powiedzieć demograficzny, od osób młodych po starsze i okazuje się, że każda grupa dostrzega te zagrożenia zupełnie gdzie indziej, bo tak faktycznie też jest. (...) Musimy widzieć te wszystkie zagrożenia, ale też dobrze, że rozmawiamy o cyberbezpieczeństwie, bo to jest temat aktualny. Przestępcy wolą działać w białych rękawiczkach i wybierać ten rodzaj działalności, który jest dosyć łatwy dla nich.
- mówił starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.
Debata była okazją do zaprezentowania uczestnikom technologicznych rozwiązań, które umożliwiają anonimowe zgłaszanie pewnego katalogu zagrożeń bezpieczeństwa czy umożliwiają kontakt z funkcjonariuszem dzielnicowym. Podobne debaty organizowane również były dla innych grup wiekowych oraz grup społecznych.