Ostrołęcka policja zaprosiła dziś na ewaluacyjną debatę o bezpieczeństwie. Spotkanie skierowane było do seniorów z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Poruszono kilka istotnych kwestii.
Debata ewaluacyjna odbyła się w czwartek, 19 maja w auli Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Do udziału w debacie zaproszono seniorów, przedstawicieli samorządu miasta i powiatu oraz delegacje instytucji otaczających tę grupę swoją opieką. Podczas spotkania podsumowano kwestie bezpieczeństwa seniorów zamieszkujących na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckie. Zapoznano też uczestników z działaniami podjętymi po wnioskach zgłoszonych podczas pierwszej takiej debaty, która odbyła się kilka miesięcy temu.
Wśród spraw poruszonych podczas dzisiejszej debaty znalazły się m.in. kwestie nasilającej się w ostatnim czasie aktywności oszustów podszywających się pod funkcjonariuszy policji, urzędników czy kurierów. Mimo wielokrotnie powtarzanych przez policję apeli, publikowanych we wszystkich dostępnych w regionie mediach, nadal nie brakuje osób, które dały się oszukać modyfikowaną przez przestępców metodą “na wnuczka”, czy “fałszywego policjanta”. Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano w naszym regionie trzy takie przypadki. Łączna suma strat jakie ponieśli seniorzy to znacznie ponad pół miliona złotych.
Podczas pierwszej debaty seniorzy zgłaszali również problemy, jakie sprawiają im domorośli “rajdowcy” urządzający nielegalne wyścigi w rejonie osiedla Centrum lub piraci drogowi nagminnie przekraczający prędkość na osiedlowych uliczkach. W tych kwestiach funkcjonariusze podejmowali wiele interwencji kończących się surowymi mandatami.
W jednym ze zgłoszonych podczas wcześniejszej debaty przypadków proponowane przez mieszkańców rozwiązanie nie może być zastosowane. Mowa tu o instalacji progów zwalniających na ulicy Żniwnej, która obecnie stanowi objazd dla przebudowywanego odcinka ulicy Goworowskiej. Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez władze miasta, wraz z zakończeniem prac na Goworowskiej wzmożony obecnie ruch na Żniwnej znacznie zmaleje i przez to instalacja progów zwalniających straci sens.
Debata była także okazją do prezentacji wprowadzonych już pewien czas temu udogodnień dla mieszkańców pozwalających szybciej i sprawniej kontaktować się z policją w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Mundurowi zaprezentowali możliwości i funkcjonalność takich aplikacji jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy Moja Komenda.