eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Dajemy gminom moc! 

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Mieszkańcy północnego Mazowsza już korzystają z lokalnych projektów sfinansowanych przez Polskie  Sieci  Elektroenergetyczne. Piętnaście inicjatyw społecznych o łącznej wartości prawie 280 tysięcy złotych zrealizowali laureaci I edycji konkursu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie” na północnym Mazowszu. Konkurs w regionie przeprowadzono na terenie 13 gmin.

Konkurs „WzMOCnij swoje otoczenie” to nowa inicjatywa dobrosąsiedzka PSE. Jej formuła jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu.

Do udziału w konkursie PSE zaprosiły wszystkie lokalne podmioty, które mają realny wpływ na  jakość życia mieszkańców i potrzebują wsparcia w wypełnianiu swojej misji społecznej. Wśród nich znalazły się urzędy gmin, ich jednostki budżetowe oraz lokalne organizacje pozarządowe działające w 13 gminach, w których PSE prowadzą projekt budowy linii 400 kV relacji Ostrołęka - Stanisławów: Ostrołęce, Rzekuniu, Troszynie, Czerwinie, Goworowie, Wąsewie, Długosiodle, Brańszczyku, Zabrodziu, Jadowie, Tłuszczu, Strachówce i Stanisławowie. Uczestnicy konkursu mogli ubiegać się o 20 000 złotych dofinansowania dla swojego pomysłu. Do  pierwszej edycji programu PSE złożyli oni aż 53 wnioski.

Jury konkursowe nagrodziło łącznie 15 najciekawszych inicjatyw. W wyborze projektów PSE kierowały się m.in. ich długotrwałym wpływem na otoczenie oraz współpracą i  zaangażowaniem mieszkańców jako wolontariuszy w realizację przyszłych działań. Wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się m.in. zakup sprzętu ułatwiającego komunikowanie się przez dzieci z zaburzeniami porozumiewania się, zakup aparatury do monitorowania ptaków i  stanu jakości powietrza, modernizacja świetlicy środowiskowej . a także cykl zajęć z udzielania pierwszej pomocy.

W ramach pierwszej edycji konkursu na północnym Mazowszu wyłoniono następujące projekty:

  • zaprojektowanie i wykonanie 7-kilometrowej, przyrodniczej ścieżki edukacyjnej na terenie Puszczy Białej z punktami edukacyjnymi, stojakami na rowery, budkami, tablicami kierunkowymi;

  • zakup sprzętu do komunikacji dla dzieci problemami porozumiewania się, uczęszczających do Kolorowej Szkoły w Ostrołęce;

  • zakup sprzętu do monitorowania ptaków, budek oraz karmników dla Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej w Rzekuniu;

  • warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Goworowa, poszerzające wiedzę
    o problemie wymierania pszczół miodnych i owadów zapylających

  • zakup wyposażenia do pracowni językowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Urlach;

  • otwarcie punktu rehabilitacyjnego w ramach Dziennego Domu Wsparcia w Strachówce;

  • zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Ochotniczą Straży Pożarną z Długosiodła dla uczniów z miejscowych szkół podstawowych oraz seniorów żyjących w gminie oraz zakup defibrylatora AED;

  • zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Ochotniczą Straży Pożarną z Jadowa dla nauczycieli i pracowników ośrodka pomocy społecznej;

  • budowa siłowni plenerowej na terenie Zespołu Szkolnego w Ładzyniu w gminie Stanisławów;

  • cykl spotkań edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania się i aktywności ruchowej wśród dzieci – we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przyszłość dla Wąsewa”;

  • utworzenie w centrum Troszyna altany ogrodowej, otwartej dla mieszkańców, będącej strefą wypoczynku i integracji;

  • remont pomieszczeń i zakup wyposażenia do świetlicy w Szkole Podstawowej
    w Czerwienie;

  • zakup stacji meteorologicznej i organizacja zajęcia edukacyjnych w Szkole Podstawowej w Goworowie;

  • zakup sprzętu komputerowego dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu;

  • zajęcia artystyczne i terapeutyczne w świetlicach środowiskowych – dla dzieci niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - z Tłuszcza.

 

 

Opisy wybranych projektów zrealizowanych w ramach konkursu WzMocnij  swoje  otoczenie

 

Nowa ścieżka przyrodnicza w Puszczy Białej już otwarta dla turystów!

Siedem kilometrów liczy nowa ścieżka edukacyjno-rekreacyjna otwarta 29 października w  leśnictwie Knurowiec (Nadleśnictwo Wyszków). Ścieżka „Przez Puszczę Białą” powstała dzięki współpracy Stowarzyszenia „Inicjatywa Białebłota”, PSE i Nadleśnictwa Wyszków. Prowadzi przez malownicze tereny Puszczy Białej. Na jej trasie znajduje się 10 tablic edukacyjnych, na  których znaleźć można wiele ciekawych informacji o okolicznej faunie i florze. Ze ścieżki mogą korzystać zarówno piesi jak i rowerzyści. Cała trasa jest dobrze oznakowana. Dodatkowo została wyposażona w ławeczki, kosze na śmieci oraz stojaki dla rowerów.

 

Dzieci i młodzież z Goworowa uczą się o pszczołach

Zwycięski projekt „Pozytywna pszczoła” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i  Rekreacji w Goworowie dotyczy szeroko rozumianej edukacji pszczelarskiej. W jego ramach zmodernizowano salę edukacyjną, przeprowadzono nasadzenie roślin miododajnych oraz zbudowano pasiekę pszczelarską. Ośrodek zorganizował dla uczniów z gminy warsztaty terenowe i stacjonarne z udziałem mistrza pszczelarstwa, leśników i animatorów czasu wolnego.

 

Uczniowie z Rzekunia mają „oko na ptaka”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu uczą się rozpoznawać ptaki, poznając ich zwyczaje i sposoby ochrony rzadkich gatunków. W ramach projektu „Oko na ptaka” zostały zakupione telewizory, a w budkach lęgowych zamontowano monitoring. Dzięki temu już najbliższej wiosny uczniowie w czasie zajęć będą mogli obserwować życie ptasich rodzin. Ponadto organizowane są spotkania edukacyjne, podczas których dzieci i młodzież słuchają dźwięków wydawanych przez niektóre gatunki ptaków, dowiadują się, w jaki sposób budują one gniazda oraz poznają najlepsze sposoby na ich obserwowanie.

 

Chcę Ci powiedzieć” w Ostrołęce

Celem projektu „Chcę Ci powiedzieć” realizowanego przez członków Stowarzyszenia „Dajmy razem szansę” z Ostrołęki była pomoc w komunikacji dzieciom niemówiącym. W ramach projektu zakupiono specjalistyczny sprzęt do komunikacji pozawerbalnej i prowadzone były konsultacje i pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu wspomagającego komunikowanie się. Przeprowadzono także warsztaty z nauki komunikacji alternatywnej i wspomagającej z  wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

 

RKO to jest to!

Ochotnicza Straż Pożarna w Długosiodle przeprowadziła w październiku i listopadzie cykl szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz osób starszych z klubów seniora w gminie Długosiodło. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu zakupiono sprzęt do realizacji szkoleń a także specjalistyczną aparaturę - defibrylator AED oraz w pełni wyposażoną torbę medyczną.

 

Zdrowo i aktywnie w gminie Wąsewo

Głównym celem projektu było wykształcenie u mieszkańców postaw prozdrowotnych poprzez wprowadzenie do swojego codziennego życia zasad zdrowego odżywiania oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej. Podczas realizacji projektu dietetyk wygłaszał prelekcje na temat zdrowego odżywiania w szkołach na terenie gminy, natomiast pozostali mieszkańcy mogli korzystać z indywidualnych konsultacji. Współpraca PSE i Stowarzyszenia „Przyszłość dla Wąsewa” objęła także zajęcia sportowe prowadzone przez profesjonalnego instruktora fitness.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×