Mieszkańcy północnego Mazowsza już korzystają z lokalnych projektów sfinansowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Piętnaście inicjatyw społecznych o łącznej wartości prawie 280 tysięcy złotych zrealizowali laureaci I edycji konkursu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie” na północnym Mazowszu. Konkurs w regionie przeprowadzono na terenie 13 gmin.
Konkurs „WzMOCnij swoje otoczenie” to nowa inicjatywa dobrosąsiedzka PSE. Jej formuła jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu.
Do udziału w konkursie PSE zaprosiły wszystkie lokalne podmioty, które mają realny wpływ na jakość życia mieszkańców i potrzebują wsparcia w wypełnianiu swojej misji społecznej. Wśród nich znalazły się urzędy gmin, ich jednostki budżetowe oraz lokalne organizacje pozarządowe działające w 13 gminach, w których PSE prowadzą projekt budowy linii 400 kV relacji Ostrołęka - Stanisławów: Ostrołęce, Rzekuniu, Troszynie, Czerwinie, Goworowie, Wąsewie, Długosiodle, Brańszczyku, Zabrodziu, Jadowie, Tłuszczu, Strachówce i Stanisławowie. Uczestnicy konkursu mogli ubiegać się o 20 000 złotych dofinansowania dla swojego pomysłu. Do pierwszej edycji programu PSE złożyli oni aż 53 wnioski.
Jury konkursowe nagrodziło łącznie 15 najciekawszych inicjatyw. W wyborze projektów PSE kierowały się m.in. ich długotrwałym wpływem na otoczenie oraz współpracą i zaangażowaniem mieszkańców jako wolontariuszy w realizację przyszłych działań. Wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się m.in. zakup sprzętu ułatwiającego komunikowanie się przez dzieci z zaburzeniami porozumiewania się, zakup aparatury do monitorowania ptaków i stanu jakości powietrza, modernizacja świetlicy środowiskowej . a także cykl zajęć z udzielania pierwszej pomocy.
W ramach pierwszej edycji konkursu na północnym Mazowszu wyłoniono następujące projekty:
zaprojektowanie i wykonanie 7-kilometrowej, przyrodniczej ścieżki edukacyjnej na terenie Puszczy Białej z punktami edukacyjnymi, stojakami na rowery, budkami, tablicami kierunkowymi;
zakup sprzętu do komunikacji dla dzieci problemami porozumiewania się, uczęszczających do Kolorowej Szkoły w Ostrołęce;
zakup sprzętu do monitorowania ptaków, budek oraz karmników dla Przedszkola Samorządowego i Szkoły Podstawowej w Rzekuniu;
warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Goworowa, poszerzające wiedzę
o problemie wymierania pszczół miodnych i owadów zapylającychzakup wyposażenia do pracowni językowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Urlach;
otwarcie punktu rehabilitacyjnego w ramach Dziennego Domu Wsparcia w Strachówce;
zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Ochotniczą Straży Pożarną z Długosiodła dla uczniów z miejscowych szkół podstawowych oraz seniorów żyjących w gminie oraz zakup defibrylatora AED;
zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Ochotniczą Straży Pożarną z Jadowa dla nauczycieli i pracowników ośrodka pomocy społecznej;
budowa siłowni plenerowej na terenie Zespołu Szkolnego w Ładzyniu w gminie Stanisławów;
cykl spotkań edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania się i aktywności ruchowej wśród dzieci – we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przyszłość dla Wąsewa”;
utworzenie w centrum Troszyna altany ogrodowej, otwartej dla mieszkańców, będącej strefą wypoczynku i integracji;
remont pomieszczeń i zakup wyposażenia do świetlicy w Szkole Podstawowej
w Czerwienie;zakup stacji meteorologicznej i organizacja zajęcia edukacyjnych w Szkole Podstawowej w Goworowie;
zakup sprzętu komputerowego dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu;
zajęcia artystyczne i terapeutyczne w świetlicach środowiskowych – dla dzieci niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - z Tłuszcza.
Opisy wybranych projektów zrealizowanych w ramach konkursu WzMocnij swoje otoczenie
Nowa ścieżka przyrodnicza w Puszczy Białej już otwarta dla turystów!
Siedem kilometrów liczy nowa ścieżka edukacyjno-rekreacyjna otwarta 29 października w leśnictwie Knurowiec (Nadleśnictwo Wyszków). Ścieżka „Przez Puszczę Białą” powstała dzięki współpracy Stowarzyszenia „Inicjatywa Białebłota”, PSE i Nadleśnictwa Wyszków. Prowadzi przez malownicze tereny Puszczy Białej. Na jej trasie znajduje się 10 tablic edukacyjnych, na których znaleźć można wiele ciekawych informacji o okolicznej faunie i florze. Ze ścieżki mogą korzystać zarówno piesi jak i rowerzyści. Cała trasa jest dobrze oznakowana. Dodatkowo została wyposażona w ławeczki, kosze na śmieci oraz stojaki dla rowerów.
Dzieci i młodzież z Goworowa uczą się o pszczołach
Zwycięski projekt „Pozytywna pszczoła” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie dotyczy szeroko rozumianej edukacji pszczelarskiej. W jego ramach zmodernizowano salę edukacyjną, przeprowadzono nasadzenie roślin miododajnych oraz zbudowano pasiekę pszczelarską. Ośrodek zorganizował dla uczniów z gminy warsztaty terenowe i stacjonarne z udziałem mistrza pszczelarstwa, leśników i animatorów czasu wolnego.
Uczniowie z Rzekunia mają „oko na ptaka”
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu uczą się rozpoznawać ptaki, poznając ich zwyczaje i sposoby ochrony rzadkich gatunków. W ramach projektu „Oko na ptaka” zostały zakupione telewizory, a w budkach lęgowych zamontowano monitoring. Dzięki temu już najbliższej wiosny uczniowie w czasie zajęć będą mogli obserwować życie ptasich rodzin. Ponadto organizowane są spotkania edukacyjne, podczas których dzieci i młodzież słuchają dźwięków wydawanych przez niektóre gatunki ptaków, dowiadują się, w jaki sposób budują one gniazda oraz poznają najlepsze sposoby na ich obserwowanie.
„Chcę Ci powiedzieć” w Ostrołęce
Celem projektu „Chcę Ci powiedzieć” realizowanego przez członków Stowarzyszenia „Dajmy razem szansę” z Ostrołęki była pomoc w komunikacji dzieciom niemówiącym. W ramach projektu zakupiono specjalistyczny sprzęt do komunikacji pozawerbalnej i prowadzone były konsultacje i pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu wspomagającego komunikowanie się. Przeprowadzono także warsztaty z nauki komunikacji alternatywnej i wspomagającej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
RKO to jest to!
Ochotnicza Straż Pożarna w Długosiodle przeprowadziła w październiku i listopadzie cykl szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz osób starszych z klubów seniora w gminie Długosiodło. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu zakupiono sprzęt do realizacji szkoleń a także specjalistyczną aparaturę - defibrylator AED oraz w pełni wyposażoną torbę medyczną.
Zdrowo i aktywnie w gminie Wąsewo
Głównym celem projektu było wykształcenie u mieszkańców postaw prozdrowotnych poprzez wprowadzenie do swojego codziennego życia zasad zdrowego odżywiania oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej. Podczas realizacji projektu dietetyk wygłaszał prelekcje na temat zdrowego odżywiania w szkołach na terenie gminy, natomiast pozostali mieszkańcy mogli korzystać z indywidualnych konsultacji. Współpraca PSE i Stowarzyszenia „Przyszłość dla Wąsewa” objęła także zajęcia sportowe prowadzone przez profesjonalnego instruktora fitness.