eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czytanie na receptę - cykl spotkań o terapeutycznej roli literatury

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Cykl spotkań Czytanie na receptę, nawiązuje do projektu wdrożonego już w kilku krajach europejskich z tą różnicą, że koncentruje się nie tyle na czytaniu popularnej literatury medycznej ile na samym procesie czytania i jego walorach terapeutycznych.

Wielka Brytania wprowadza  recepty na książki
Stany lękowe, niepokój, ataki paniki czy depresję dotychczas leczono za pomocą leków lub psychoterapii. To jednak zmieni się w Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono nową metodę leczenia – czytanie! pacjentom z lekkimi i umiarkowanymi problemami emocjonalnymi lekarze ogólni będą wypisywać recepty na podręczniki do samopomocy. Na liście zalecanych pozycji znalazło się 30 tytułów, które znajdą się w bibliotekach w całej Anglii.

Projekt poparły między innymi Ministerstwo Zdrowia i Royal College.  Anglia nie jest odosobniona w staraniach poprawy samopoczucia psychicznego swoich mieszkańców w ten nietypowy sposób. Podobne rozwiązania wprowadziły Walia, Dania i Nowa Zelandia. Walia była prawdziwym pionierem nowatorskiej metody leczenia. W stolicy księstwa, Cardiff, książki na receptę wprowadzono już w 2003 roku, a w 2005 projekt objął całą Walię. Obecnie wypożycza się tam rocznie 30 tysięcy podręczników samopomocy, które na listach najczęściej wypożyczanych książek okupują pierwszą dziesiątkę.

Lista 30 książek została skierowana do bibliotek, które zobowiązano do zaopatrzenia się w wymienione na liście pozycje. Znana jest też lista przypadłości, na które lekarze mają wypisywać książki na receptę. Są to: gniew, niepokój,  depresja, obsesja, natręctwa, panika, fobia, stres, lęki i problemy z poczuciem własnej wartości. Do listy zostaną wkrótce dołączone pozycje, które mają pomóc pacjentom z chronicznym bólem czy zmęczeniem, a nawet problemami w związkach. W następnym roku podobne listy mają zostać stworzone dla książek skierowanych do dzieci i młodzieży.
Dane wskazują, że rocznie w Zjednoczonym Królestwie 6 milionów osób cierpi na stany lękowe lub depresję, a z nich dwie trzecie nie otrzymuje żadnej pomocy, choćby książkowej.



Spotkania odbędą się w dniach:

Jak umiejętność czytania ukształtowała człowieka?  16. IX. 2017

Jak czytanie zmienia nasza mózg?  30. IX. 2017

Jak na psychikę wpływają różne rodzaje literatury?  7. X. 2017

Biblioteka dla Młodzieży, ul. Wiktora Gomulickiego 13,  godz. 10.30


Spotkania poprowadzi: Piotr Słabek - wydawca i redaktor z trzydziestoletnim stażem, doktorant Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie,  pasjonat neurobiologii i neuropsychologii.

http://booklips.pl/newsy/wielka-brytania-wprowadza-recepty-na-ksiazki/

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×