Każdy właściciel samochodu prędzej czy później staje przed problemem, co zrobić ze starym, wyeksploatowanym pojazdem. Czy warto go naprawiać, sprzedać na części, czy oddać na auto szrot i kiedy? Sprawdź, kiedy oddać samochód na auto szrot i jak przebiega legalny proces złomowania auta.
Kiedy oddać samochód na auto szrot?
Decyzja o oddaniu samochodu na auto szrot może być trudna, zwłaszcza gdy masz sentyment do swojego pojazdu. To szczególnie trudna decyzja dla miłośników motoryzacji, dla których samochód, to nie tylko pojazd do przemieszczania się. Niestety są jednak takie sytuacje, w których nie ma innej opcji niż oddanie pojazdu na auto szrot. O to niektóre z nich:
1. Samochód jest w bardzo złym stanie technicznym. A koszty naprawy znacznie przewyższają wartość pojazdu.
2. Po wypadku ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą pojazdu. A jego naprawa jest niemożliwa do wykonania.
3. Stan techniczny pozwala na jazdę, ale samochód wymaga zbyt dużego nakładu finansowego i nie masz na niego kupca. Auto szrot to dobry pomysł, aby legalnie pozbyć się pojazdu.
Jak wybrać auto szrot?
Wybór odpowiedniego auto szrotu to kluczowa kwestia. Przede wszystkim upewnij się, że wybrany auto szrot prowadzi legalne działania związane ze złomowaniem pojazdów i ma do tego odpowiednie zezwolenia i uprawnienia. Przed wyborem sprawdź również opinie o wybranym punkcie kasacji pojazdów. Porównaj ceny i wybierz najlepszą ofertę dla Ciebie. Nie kieruj się jednak tylko i wyłącznie najwyższą ofertą cen. Sprawdź inne ważne czynniki.
Auto szrot, to nie tylko złomowanie pojazdów. Dlatego sprawdź, czy wybrany przez Ciebie punkt oferuje inne usługi takie jak: odbiór samochodu od klienta, demontaż pojazdu i wystawienie dokumentów (to jest najważniejsze!).
Jak przebiega proces złomowania na auto szrocie?
Jeżeli wszystko jest legalne i odpowiednio przygotowane, to proces złomowania samochodu jest prosty i szybki. Przykładowy przebieg złomowania pojazdu w legalnych punktach złomowania aut:
1. Umówienie się na odbiór samochodu lub dostarczenie go na szrot we własnym zakresie.
2. Wycena samochodu. Przed złomowaniem dokonuje się wyceny samochodu na podstawie jego stanu technicznego, marki, modelu i roku produkcji.
3. Podpisanie umowy.
4. Demontaż pojazdu na części.
5. Wystawienie dokumentów, które są dla Ciebie niezbędne. Zaświadczenie o złomowaniu pojazdu, zaświadczenie unieważniające dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie unieważniające tablice rejestracyjne.
Co zrobić po złomowaniu samochodu?
Po złomowaniu samochodu należy go wyrejestrować w Wydziale Komunikacji. W tym celu należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu wraz z zaświadczeniem o demontażu, dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu.
Podsumowanie
Oddanie samochodu na auto szrot to często najlepsze rozwiązanie w przypadku starych, wyeksploatowanych pojazdów lub tych, które uległy szkodzie całkowitej podczas wypadku. Wybierając odpowiedni auto szrot, możesz mieć pewność, że proces złomowania przebiegnie sprawnie i legalnie.
Artykuł sponsorowany.