eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Czy radni z Ostrołęki zaprotestują przeciw "lex TVN"? Pojawił się projekt stanowiska

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Ostrołęccy radni podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji mogą przyjąć stanowisko w sprawie wolności mediów. Projekt został przygotowany przez grupę radnych i może zostać wprowadzony do obrad. W proponowanym stanowisku padają mocne słowa o "komunistycznych wzorcach".

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za ustawą głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 10. Wśród posłów, którzy głosowali "za" był Arkadiusz Czartoryski z Ostrołęki. Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wielu obserwatorów twierdzi, że nowelizacja w sposób szczególny dotyka telewizji TVN. Rząd odpiera jednak te zarzuty.

Niewykluczone, że stanowisko w tej sprawie zajmą dziś ostrołęccy radni.

- Sejm RP przyjął nowelizację ustawy potocznie nazwaną "lex TVN". Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków jest ona bezpośrednio wymierzona w Grupę TVN. Posłowie przegłosowali ustawę, która zmierza do tego, by wyżej wymieniona stacja nie otrzymała koncesji. Podjęte przez rząd działania zmierzające do ograniczenia działalności mediów publicznych zmusiły samorządy do podjęcia działań w obronie mediów - napisano w uzasadnieniu do przygotowanego projektu.

Nadzwyczajna sesja rady miasta zaczyna się w piątek 13 sierpnia o godz. 15.30. Jak się dowiedzieliśmy, do przewodniczącego rady miasta wpłynie prośba o wprowadzenie tego projektu uchwały.


Propozycja stanowiska rady miasta Ostrołęki w sprawie wolności mediów:

Jednym z najważniejszych filarów demokracji są wolne i niezależne media. To one, obok niezawisłych sądów, odróżniają demokrację od dyktatury czy państwa autorytarnego. Zapisana w art. 14 Konstytucji zasada wolności prasy ("Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu") nie dopuszcza możliwości ingerencji politycznej w działania mediów, które dotychczas cały czas pracowały zgodnie z prawem.

Dzięki sumiennej pracy dziennikarzy obywatele otrzymują rzetelne wiadomości, a ujawniane przez reporterów wolnych i niezależnych mediów nieprawidłowości pomagają wyeliminować patologie i błędy w systemach prawnych.

Rząd PiS przygotował nowelizację ustawy medialnej, której celem jest powrót do komunistycznych wzorców: jednolitych mediów, jednego przekazu i jednej propagandy. To system, którego celem jest zapewnienie bezkarności rządzącym. Wyjęcie władzy spod jakiejkolwiek społecznej kontroli sprawi, że ludzie, pozbawieni wiedzy o jej nieprawościach, pozostaną bezradni i bezwolni. Rada Miasta Ostrołęki uznaje, że każdy zamach na niezależność i pluralizm mediów jest jednocześnie zamachem na podstawy polskiej demokracji, podstawy wolności obywatelskich oraz wartość prawdy w życiu publicznym.

Nie zgadzamy się na niszczenie wolnych mediów, odbieranie obywatelom prawa do informacji i debaty publicznej.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×