eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Czerwin: Program badań przesiewowych słuchu u dzieci

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dla dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Czerwin w roku szkolnym 2015/2016 organizowane będą przesiewowe badania słuchu. Celem badań jest wykrycie we wczesnym stadium rozwoju wad słuchu u dzieci rozpoczynających naukę w szkołach.

Organizatorem akcji przesiewowych badań słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym są Kaa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek-Człowiekowi”.

Honorowy patronat nad programem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki. Patronat naukowy objął Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.

Celem programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego, a także zwrócenie uwagi ich rodziców, pedagogów i ogółu społeczeństwa na zaburzenia słuchu u uczniów w wieku wczesnoszkolnym. Udział dzieci w programie jest bezpłatny, ale uwarunkowany pisemną zgodą ich rodziców. Rodzice dzieci z zaburzeniami komunikacyjnymi (słuchu lub mowy) otrzymają wskazania odnośnie możliwości leczenia i rehabilitacji każdego dziecka, w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

Program badań słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym z terenów wiejskich, z udziałem KRUS i Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zainicjował prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W czasie trzech edycji programu (2009, 2010, 2011) badania przeprowadzono u prawie 300 tysięcy dzieci. Udokumentowane, porównywalne wyniki badań świadczą o niepokojąco dużej skali zaburzeń słuchu i mowy u dzieci. Problemy komunikacyjne wykryto u co piątego, szóstego dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

W tym roku badania będą prowadzone od września według harmonogramu, który na swojej stronie opublikuje Koordynator programu – Stowarzyszenie „Człowiek-Człowiekowi” (www.sponin.org.pl). Szkoły podstawowe, które przystąpią do programu, otrzymają informacje i formularze dla rodziców „Zgoda na badanie dziecka”. W I etapie z badań będą mogli skorzystać uczniowie I klas szkół podstawowych na obszarach wiejskich w ośmiu województwach wschodniej Polski, a od marca do czerwca 2016 r. – ich rówieśnicy z pozostałych województw. Badania słuchu adresowane są łącznie do ok. 140 tys. dzieci rozpoczynających edukację wczesnoszkolną i będą prowadzone w niemal 6 tys. szkół podstawowych.

W znacznej części badania przesiewowe słuchu finansuje z pozabudżetowych środków Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, korzystając z ustawowych uprawnień, rozszerzy profil rehabilitacji leczniczej w ramach wakacyjnych 21-dniowych stacjonarnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci osób uprawnionych do świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników, o rehabilitację zaburzeń słuchu.

Rodziców dzieci podejmujących naukę w I klasach szkół podstawowych serdecznie zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie www.krus.gov.pl i www.sponin.org.pl.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×