Jeszcze w tym miesiącu radni mogą podjąć kolejną ważną decyzję dotyczącą Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zajmą się projektem połączenia instytucji zarządzanej przez miasto z nową instytucją powołaną przez ministerstwo. To może być milowy krok do przekazania muzeum w zarządzanie resortu kultury.
Działające obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) jest miejską instytucją kultury utworzoną uchwałą Rady Miasta Ostrołęki z dnia 28 lutego 2013 roku. Pierwotnie bezpośredni nadzór nad jego działalnością sprawował Prezydent Miasta Ostrołęki i Rada Miasta Ostrołęki, ogólny nadzór w zakresie określonym przepisami należał do ministra. 7 marca 2016 roku Prezydent Miasta Ostrołęki i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali umowę o prowadzeniu Muzeum jako wspólnej instytucji kultury. Na jej podstawie bezpośredni nadzór nad Muzeum utrzymało Miasto, natomiast Minister uzyskał nowe prerogatywy w nadzorze ogólnym, również w zakresie gospodarki finansowej.
Na podstawie prowadzonych między Miastem i Ministerstwem rozmów oraz uchwał Rady Miasta Ostrołęki z 14 listopada 2018 roku i z 30 grudnia 2019 roku zdecydowano o przekazaniu prowadzenia Muzeum właściwemu ministrowi. Pierwszym etapem jego realizacji było podpisanie 8 lipca 2020 roku przez Miasto i Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego listu intencyjnego w sprawie organizacyjnego przekształcenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji).
Zgodnie z jego postanowieniami 12 sierpnia 2020 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał zarządzenia powołujące państwową instytucję kultury pn. Muzeum Żołnierzy Wyklętych z siedzibą w Ostrołęce i nadające mu statut. Zgodnie z ustalonym harmonogramem po uchwaleniu przez Radę Miasta Ostrołęki uchwały w sprawie wyrażenia zamiaru połączenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) z Muzeum Żołnierzy Wyklętych (to nowa instytucja państwowa) do końca roku 2020 zostanie zawarta umowa o połączeniu nowo powstałej instytucji państwowej z funkcjonującą obecnie samorządową instytucją Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji). Muzeum zarządzane byłoby wówczas przez ministerstwo.
Podniesienie rangi Muzeum i prowadzenie jego dalszej działalności w postaci państwowej instytucji kultury pozwoli na podniesienie merytorycznych i organizacyjnych możliwości jego działania. Zmiany organizacyjne utworzą warunki administracyjne, merytoryczne i finansowe prowadzące do poszerzenia dotychczasowej misji Muzeum w sposób umożliwiający pełne wykorzystanie jego potencjału w spełnianiu potrzeb kulturalnych, zarówno o charakterze regionalnym, jak i ogólnopaństwowym. Celem połączonego Muzeum będzie w szczególności upowszechnianie historii i wiedzy o dziedzictwie zbrojnego podziemia antykomunistycznego, w tym o dziejach i dorobku powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego, a także prowadzenie działalności o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym
- czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Decyzję w tej sprawie radni podejmą podczas najbliższej sesji rady miasta - 24 września br.