Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza na warsztaty komiksu, które poprowadzi rysownik, malarz, ilustrator, performer, autor obiektów i działań przestrzennych Szymon Teluk.
Codziennie zdarza się nam dużo zabawnych lub zastanawiających zdarzeń. Dużo łatwiej opowiedzieć o nich za pomocą komiksu. Na warsztatach poznacie techniki zawodowych rysowników komiksu i nauczycie się je stosować.
Opis warsztatu
W części teoretycznej prowadzący omawia zasady tworzenia bohatera i pokazuje jak od prawdziwego lub fantastycznego wydarzenia przejść do poważnego problemu, z którym się zmierzy bohater opowieści.
Czym różni się krótka opowieść lub żart sytuacyjny od rozbudowanej fabuły. Konstruujemy plan, scenorys i w końcu gotową planszę komiksu w pełni profesjonalnymi metodami.
Prezentacja obejmuje przykładowe komiksy z min Garfieldem czy Fistaszkami, środki wyrazu, przykłady różnego kadrowania i wykorzystania onomatopei komiksowych. Prowadzący rysuje na żywo przykładowy komiks i indywidualnie pracuje z każdym z uczestników w części praktycznej.
Prowadzący warsztaty
Szymon Teluk (ur. 1981) – rysownik, malarz, ilustrator, performer, autor obiektów i działań przestrzennych. Jest autorem komiksu „Kapitan Niepalny”. Studiował w pracowni malarstwa prof. A. Klimczak – Dobrzanieckiego, pracowni działań przestrzennych prof. J. Berdyszaka i pracowni fotografii L. Krutulskiego na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego twórczość jest skupiona wokół krótkich form komiksowych, cykli rysunków i ilustracji oraz cykli malarskich wykonanych różnymi technikami. Jego prace są regularnie prezentowane podczas wystaw i spotkań autorskich zarówno w Polsce i za granicą. Jest wykładowcą Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych ucząc przedmiotów: Rysunek anatomiczny, Malarstwo, Rysunek studyjny, Komiks i rysunek koncepcyjny. Współtwórca studiów podyplomowych - Ilustracja i komiks z elementami concept art oraz pierwszego w Polsce modułu/specjalizacji na akademickim kierunku Malarstwo – Ilustracja i komiks. Organizator licznych plenerów i spotkań warsztatowych, m.in. kilkunastu edycji plenerów „Komix Kosobudki”. Związany z Fundacją Młodego Kina oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków, którego jest członkiem. Prowadzi liczne warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty komiksu, 19 stycznia 2024 r. w godz. 13.00 – 15.00 do Filii Dzieci i Młodzieży, ul. Gomulickiego 13.
Zapisy tel. 29 764 51 45. Ilość miejsc ograniczona!