Koszty energii elektrycznej stanowią pokaźną część domowego budżetu. Mimo że nie masz wpływu na ceny prądu, wciąż masz sporo możliwości optymalizacji swoich wydatków. Ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych i wyrobienie dobrych nawyków oszczędzania to tylko jedna z nich. Inną jest wybór taryfy prądu, która będzie dopasowana do twoich potrzeb i trybu życia. Świadome podejście do tej kwestii pomoże zredukować wysokość rachunków nawet o kilkanaście procent, co w skali roku przyniesie przynajmniej kilkaset złotych oszczędności. Sprawdź nasze rady, jak mądrze wybrać taryfę prądu!
Taryfy prądu G11 i G12 – jak wygląda rozliczenie energii elektrycznej?
Jeśli bliżej przyjrzysz się swojemu rachunkowi za prąd, dostrzeżesz na nim oznaczenie taryfy prądu, według której się rozliczasz. Zapewne będzie to jednostrefowa taryfa G11 – tak jak w przypadku niemal 90% polskich gospodarstw domowych. Ten typ planu cenowego wybierany jest przede wszystkim ze względu na jego prostotę, przejrzystość i łatwość kalkulacji kosztów. W jednostrefowej taryfie G11 obowiązuje bowiem jedna stawka cenowa, niezależnie od godziny czy dnia tygodnia.
Jako konsument masz jednak prawo do wyboru również innych taryf. Drugą najpopularniejszą jest G12 – taryfa dwustrefowa. Jak wynika z samej nazwy, obowiązują w niej dwie stawki cenowe:
- tańsza w godzinach nocnych (zwykle od 22:00 do 6:00) oraz wczesnopopołudniowych (od 13:00 do 15:00);
- droższa w porannych (od 6:00 do 13:00) oraz wieczornych godzinach szczytu (od 15:00 do 22:00).
Godziny te mogą różnić się od siebie w zależności od sprzedawcy energii, ale w większości przypadków są one podobne. Czasami można trafić również na wariacje taryf wielostrefowych, np. weekendową G12w. W tym wariancie niższa stawka cenowa obowiązuje również w weekend – od piątku 22:00 do poniedziałku 6:00.
Jak wybrać odpowiednią taryfę prądu?
Decyzja o zmianie taryfy prądu powinna być oparta na twoim stylu życia oraz sposobie, w jaki korzystasz z energii elektrycznej. Zdecyduj się na jednostrefową taryfę G11, jeśli:
- większość aktywności przypada na godziny dzienne;
- pracujesz zdalnie w domu i możesz wykonywać najbardziej energochłonne czynności w godzinach dziennych;
- nie masz unormowanego trybu życia, a obowiązki domowe wykonujesz w różnych porach – raz rano, raz po południu, a innym razem wieczorem.
Z kolej taryfa G12 okaże się korzystniejsza, jeśli:
- twój dom lub mieszkanie ogrzewane są elektrycznie – w nocy, kiedy system grzewczy pracuje z największą intensywnością, zapłacisz mniej;
- większość aktywności przypada na godziny nocne lub możesz dostosować swój harmonogram do godzin, w których obowiązuje niższa stawka cenowa;
- możesz zaprogramować większość urządzeń (np. pralkę i zmywarkę) w taki sposób, aby uruchamiały się w porze nocnej;
- często przebywasz poza domem, a wszystkie domowe prace przekładasz na weekend – w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się taryfa G12w.
Nie musisz przy tym całkowicie przestawiać się na nocny tryb życia. Szacuje się, że wystarczy przenieść zaledwie 25% swojej aktywności na godzinny z niższą stawką cenową, aby oszczędności na rachunkach za prąd były odczuwalne. Najważniejsze, aby przed zmianą zawsze dokładnie przeanalizować swoje nawyki.
Jak ocenić swoje zużycie energii?
Chociaż zasady wyboru taryfy jedno- lub dwustrefowej są jasne, w praktyce nie zawsze łatwo ocenić, kiedy zużywasz najwięcej prądu. Nie musisz decydować w ciemno, a wręcz – nie powinieneś. Dokładnie analizując zużycie energii elektrycznej, nie ryzykujesz podjęcia błędnej decyzji, a w konsekwencji większych wydatków na prąd, zamiast oszczędności.
Jeśli korzystasz z taryfy G12, jednym z najprostszych sposobów na obliczenie zużycia energii jest przeanalizowanie swoich rachunków za prąd z ostatnich kilku miesięcy. Sprawdź, ile kWh zużywasz w godzinach szczytu, a ile poza nimi, a następnie pomnóż je przez odpowiadające im stawki cenowe i podsumuj. W kolejnym kroku całkowity pobór energii pomnóż przez cenę za 1 kWh w taryfie G11, która obowiązuje u twojego sprzedawcy prądu. Jeśli wynik drugiego działania pokaże niższą kwotę niż twój standardowy rachunek za prąd, warto przemyśleć zmianę taryfy na jednostrefową.
Jeśli korzystasz z taryfy G11 i zastanawiasz się, czy opłaca ci się zmienić ją na G12, najlepsze efekty przyniesie bieżąca kontrola zużycia. Aby dowiedzieć się, kiedy zużywasz największej prądu, sprawdzaj licznik w godzinach przypadających na zmianę strefy czasowej. Wyniki zapisz, a potem pomnóż przez właściwe dla strefy szczytowej i pozaszczytowej stawki cenowe. Pokaże to, czy opłaca się zmieniać taryfę.
Jak zmienić taryfę prądu?
Proces zmiany taryfy z G11 na G12 (i odwrotnie) jest stosunkowo prosty. Pamiętaj jednak o kilku rzeczach. Po pierwsze, skontaktuj się ze swoim sprzedawcą energii lub dokładnie prześledź stawki za 1 kWh. Następnie zbierz wszystkie niezbędne informacje, które mogą przydać się we wniosku o zmianę taryfy. U dużej części sprzedawców prądu taki formularz wypełnisz online i złożysz go za pomocą swojego indywidualnego konta klienta. I gotowe!
Zmiana taryfy prądu jest darmowa, ale – UWAGA – możesz zrobić to tylko raz w roku. Nie podejmuj więc decyzji impulsywnie, a na podstawie skrupulatnych kalkulacji. Zmiana taryfy prądu to świetny sposób na obniżenie rachunków za prąd, ale jeśli dokonana pochopnie, przyniesie potencjalnie wyższe rachunki przez kolejnych kilkanaście miesięcy. Korzyści da tylko świadomy wybór. Oszczędzaj mądrze!
Materiał zewnętrzny.