Po trwających trzy lata pracach placówka w Kadzidle może wreszcie zaprezentować swoje odnowione wnętrza. Centrum Kultury Kurpiowskiej otrzymało prawie 2,2 mln zł w ramach autorskiego programu samorządu województwa mazowieckiego „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Za nami uroczyste otwarcie obiektu noszącego imię ks. Mieczysława Mieszki.
Budynek, w którym mieści się Centrum Kultury Kurpiowskiej, powstał prawie 50 lat temu, był niefunkcjonalny, przestarzały i wymagał gruntownego remontu. Placówka nie miała m.in. profesjonalnej sceny, widowni, nagłośnienia, oświetlenia czy szatni, a wąskie klatki schodowe utrudniały poruszanie się po obiekcie.
W ramach inwestycji przeprowadzono prace rozbiórkowe w piwnicy, na parterze i piętrze, gdzie postawiono również nowe ściany oraz położono tynki i okładziny. Wykonano strop nad piwnicą, parterem i piętrem, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, położono dach, zrobiono elewację, przeprowadzono roboty ziemne, zewnętrzne, sanitarne i z zakresu elektryki. Centrum zyskało też nową widownię, dzięki czemu będą mogły odbywać się tam występy wielopokoleniowego zespołu wokalno-tanecznego Kurpianka.
Kadzidło to jedna z najaktywniejszych gmin na Kurpiach. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle będzie nowoczesną placówką kulturalną zajmującą się kultywowaniem, dokumentowaniem i promocją kurpiowskiej tradycji. Placówka organizuje warsztaty kulinarne czy dotyczące tradycyjnych zawodów, prowadzi działalność wydawniczą, zaprasza ciekawych gości – pisarzy, poetów, historyków, dziennikarzy, aktorów.
Radości z przeprowadzonej inwestycji nie krył wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, który w iście poetyckim stylu wygłosił przemówienie z niesamowitym przesłaniem, odnoszące się do historycznego momentu. - Każdy z nas, wszyscy, zasłużył się tej chwili. Radni gminy Kadzidło, sołtysi, projektant, inspektorzy, firma. Twórcy kurpiowscy, którzy nas zainspirowali do tej decyzji. Członkowie zespołu "Kurpianka", pan dyrektor, moi niezawodni koledzy urzędnicy. Każdy odegrał ważną rolę. Moglibyśmy żartobliwie powiedzieć: od księdza Mieczysława Mieszki do marszałka Adama Struzika. Cała epoka - mówił wójt.
Łukaszewski wskazał, że wielka była rola zarządu województwa mazowieckiego. Wspominał nocnego SMS-a, którego wysłał do marszałka Struzika i na który otrzymał odpowiedź: "spróbuję pomóc". Dziś efekty tej pomocy widzieliśmy w Kadzidle.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który osobiście wziął udział w otarciu CKK, podkreślał, że najmniejsze wspólnoty zmieniane są dzięki pięknej idei samorządności. - Samorządność, rządzenie, to również odpowiedzialność. Powoduje ona, że staramy się pozytywnie zmieniać świat wokół siebie. Myśleć pozytywnie, co należy zrobić. Jak poprawić świat wokół nas, żeby ludziom żyło się godniej - mówił Struzik. - Kurpiowszczyzna i Kadzidło, ale też Myszyniec, Łyse, Baranowo i wiele innych miejscowości na ziemi kurpiowskiej, to miejscowości znane z głęboko osadzonej kultury. Myślę, że możecie być dumni z tego miejsca.
Członek zarządu województwa Elżbieta Lanc pogratulowała nowego CKK: "Na mapie Mazowsza nie ma dużo takich obiektów" - mówiła, dodając:
Ten obiekt jest pomyślany jest z głębokim sensem.
Wydarzeniu towarzyszyły przemówienia innych zaproszonych gości, poświęcenie obiektu przez kadzidlańskiego proboszcza ks. Ryszarda Kłosińskiego, a także występy artystyczne.