Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, wpisał wypiek byśków i nowych latek na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Wniosek o wpis złożyli depozytariusze dziedzictwa, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Artystów Kurpiowskich. Dzięki pomocy ze strony Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i samorządu Powiatu Ostrołęckiego w Ostrołęce, udało się przygotować materiały do wniosku oraz zarejestrować w formie filmowej proces lepienia i wypieku byśków i nowych latek, w wykonaniu twórczyni Wiesławy Bogdańskiej.
Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się także zrealizować film edukacyjny pt. "Byśki i nowe latka. Kurpiowskie pieczywo obrzędowe". W filmie wzięli udział kurpiowscy twórcy: Czesława Kaczyńska z Dylewa, Wiesława Bogdańska z Kadzidła i Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego. Film będzie niebawem dostępny na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Powiatu Ostrołęckiego.
Jesteśmy dumni, że w ciągu tego roku udało nam się umieścić na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego aż dwa elementy: wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej (marzec 2020) i wypiek byśków i nowych latek. Dziękujemy wszystkim kurpiowskim twórcom za pomoc i zaangażowanie, pracownikom Muzeum i Starostwa za wsparcie dla naszych starań i działań na rzecz zachowania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Kurpiów Puszczy Zielonej
- mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich.