W Ostrołęce przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie parkował dziś „Bus 500+”. W mobilnym punkcie informacyjnym można było m.in. dowiedzieć się o nowych zasadach przyznawania świadczeń, uproszczonych wnioskach i terminach.
Od 1 lipca świadczenie w ramach rządowego programu „Rodzina 500+” otrzymać będzie można także na pierwsze dziecko. Zniesione zostało dotychczasowe kryterium dochodowe. Comiesięczne świadczenie w wysokości 500 złotych przysługiwać będzie na każde z dzieci, które nie ukończyło 18 roku życia. Jedynym warunkiem otrzymania wsparcia będzie złożenie wniosku w gminie, w której jesteśmy zameldowani. W Ostrołęce za obsługę programu odpowiedzialny jest MOPR, mający swoją siedzibę przy ulicy Hallera.
Z nowymi zasadami przyznawania świadczenia rodzinnego zapoznawali mieszkańców m.in. Marcin Grabowski – dyrektor delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, poseł Arkadiusz Czartoryski oraz przedstawiciele ostrołęckiego MOPR-u.
Co nowego w programie „Rodzina 500+” od 1 lipca 2019”
Zniesienie kryterium dochodowego – świadczenie przysługiwało będzie na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat, bez względu na dochód rodziny.
Uproszczona procedura – Urząd nie będzie już wydawał decyzji administracyjnej, jedynie informację.
Dłuższy czas wypłaty świadczenia – nowy okres świadczeniowy „Rodzina 500+” obowiązywał będzie od 1 lipca 2019 do 31 maja 2021.
Dłuższy czas na złożenie wniosku – rodzice mają 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku. Świadczenie wypłacone zostanie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dotyczy to dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019.
Świadczenie dla drugiego rodzica – w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie było przyznane, drugi rodzic może mieć prawo do tego świadczenia. W tym przypadku trzeba złożyć stosowny wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia śmierci rodzica.
Dodatkowe wsparcie dla dzieci w placówkach – comiesięczne świadczenie w wysokości 500 złotych otrzymają także placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, regularne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne i domy pomocy społecznej.
Z szacunkowych danych wynika, że w przypadku Ostrołęcki rocznie do rodzin trafić może około 20 milionów złotych więcej niż w poprzednich latach funkcjonowania programu. Dotychczas była to kwota przekraczająca 30 milionów złotych. Łącznie w skali kraju od 1 lipca wsparcie rodzinne otrzymać może dodatkowo około 6,8 miliona dzieci.
Wnioski – początkowo w formie elektronicznej – składać można już od 1 lipca. W formie papierowej MOPR będzie przyjmował wnioski od 1 sierpnia.
Jeszcze dziś „BUS 500+” odwiedzi mieszkańców gminy Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo.