Narodowy Instytut Dziedzictwa przypomniał wyjątkowy fach bursztyniarstwa kurpiowskiego, wskazując, że aktualnie zajmuje się nim tylko... 6 osób. To wyjątkowe zajęcie, które w ubiegłym roku zostało odpowiednio uhonorowane.
- Mimo, że osób zajmujących się obecnie tym rzemiosłem jest niewiele, starają się one robić wszystko, aby wiedza nie zanikła - poinformował Narodowy Instytut Dziedzictwa, wskazując, że bursztyniarstwem kurpiowskim zajmują się dwie rodziny: "Aktualnie jest to 6 osób, z czego 2 to uczniowie – niepełnoletni synowie jednego z bursztyniarzy".
"Umiejętność obróbki i pozyskania bursztynu jest przekazywana w regionie drogą nauki bezpośredniej u mistrza i poprzez przekaz ustny. Odbywa się przy pomocy tradycyjnych narzędzi do poszukiwania i obróbki bryłek bursztynu" - informuje NID.
Warto dodać, że od 2022 roku bursztyniarstwo kurpiowskie znajduje się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami.