Dlaczego niektóre inwestycje wybrane przez mieszkańców w budżecie obywatelskim nie zostały do tej pory zrealizowane? Prezydent Ostrołęki odpowiedział na wątpliwości mieszkańców, które przekazał mu jeden z radnych. Wiele z inwestycji planowanych jest na 2022 rok, ale z innymi są większe problemy.
O niewykonane inwestycje, jakie miały zostać zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego pytał ostatnio w interpelacji radny Jacek Łuba. Prezydent Ostrołęki odpowiedział radnemu, wskazując na powody braku wykonania każdej z inwestycji z budżetu obywatelskiego, przy jakich napotkano kłopoty. Łącznie jest ich dziesięć.
Planowane inwestycje w 2022 roku
Łukasz Kulik poinformował, że przebudowa ulicy Literackiej zostanie zrealizowana w 2022 roku ze względu na przedłużające się analizy możliwości technicznych wykonania dokumentacji projektowej. Z kolei ze względu na rozszerzenie zakresu infrastruktury będącej w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej wydłużył się termin przygotowania dokumentacji projektowej na rok 2022 zadania polegającego na wymianie nawierzchni chodnika ul. Modrzejewskiej. W przyszłym roku mają zostać również wykonane: przebudowa parkingu przy ul. Jezierskiego i wymiana nawierzchni chodnika przy Podchorążych.
„Chusteczkowe Ogrody - rewitalizacja skwerów miejskich: Wyszyńskiego oraz Psarskiego" - tu aktualnie opracowywana jest dokumentacja projektowa, a inwestycja także ma zostać zrealizowana w 2022 roku. W przygotowaniu jest też procedura przetargowa na modernizację chodnika przy budynkach przy ul. Hallera 15 i 17.
Z tym będzie większy problem
Są jednak inwestycje, które mieszkańcy wybrali do realizacji, a z którymi problemy są większe. W przypadku budowy oświetlenia ulicznego na osiedlu Łazek nie zrealizowano zadania " ze względu na znacznie większy koszt realizacji zadania, podyktowany koniecznością przesunięcia jezdni w pas będący aktualnie zadrzewiony". - Część oświetlenia zlokalizowana jest na terenie prywatnym stąd brak możliwości wykonania - poinformował prezydent Ostrołęki.
Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka też budowę placu zabaw na osiedlu Łazek. "W związku z brakiem działki miejskiej w dogodnej lokalizacji na wykonanie projektu, realizacja zadania została wstrzymana" - przyznał Łukasz Kulik.
W przypadku budowy nawierzchni ul. Żytniej, pomimo wielkokrotnych zapytań ofertowych, nie wybrano wykonawcy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, ponieważ kwoty ofert przewyższały wartość posiadanych środków w budżecie miasta. W związku z planowaną modernizacją stadionu miejskiego, w tym boiska bocznego o powierzchni naturalnej nie było możliwości realizacji funkcjonalnego placu zabaw na osiedlu Witosa w założonej lokalizacji w roku 2021 r.