eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oficjalnie zakończona [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca – oficjalnie zakończono budowę pierwszego w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W oficjalnej ceremonii przekazania kluczy do placówki udział wziął m.in. premier RP Mateusz Morawiecki oraz szef resortu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Tegoroczne, miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapiszą się w historii Ostrołęki złotymi zgłoskami. To dziś właśnie oficjalnie dobiegła końca budowa pierwszego w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości przekazania kluczy do placówki nabrały wagi państwowej za sprawą wizyty szefa polskiego rządu – premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Piotra Glińskiego.

Delegacja rządowa z premierem Morawieckim na czele pojawiła się w Ostrołęce tuż przed godziną 11:00. Swoją wizytę rozpoczęli od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego znajdującego się na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

Fotorelację z tej części uroczystości zamieściliśmy w oddzielnym artykule: Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

Główna część dzisiejszych uroczystości odbywała się na terenie zakończonej właśnie budowy muzeum przy ulicy Traugutta. W ceremonii przekazania kluczy do przebudowanego muzeum uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu oraz województwa. Nie zabrakło także parlamentarzystów, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych oraz reprezentacji organizacji kombatanckich i rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Jako pierwszy głos zabrał szef polskiego rządu, premier Mateusz Morawiecki.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego muzeum – mówił premier Mateusz Morawiecki – Dzięki takiemu muzeum jak to historia nie będzie głucho milczeć o naszych największych bohaterach. Dzięki takiemu muzeum, dzięki odbudowywaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych przełamujemy porządek pojałtański. To tutaj tworzy się nowa, wolna Polska. Dziękuje dlatego wszystkim, którzy z ogromnym poświęceniem walczą o prawdę historyczną, walczą o to, żeby zło było określane jako zło a dobro jako dobro, bo tylko na takim fundamencie, fundamencie prawdy możemy budować wielką solidarną i wspaniałą Polskę – mówił szef polskiego rządu.

Następnie głos zabrał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który uzasadnił m.in. powody, dla których to właśnie w naszym mieście powstało pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Żołnierzom Wyklętych.

- Wszyscy będziemy pamiętali, że tu, w Ostrołęce powstała pierwsza tego typu instytucja. Dlaczego tu? Dlatego, że północne Mazowsze (…) to jest ziemia Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych – mówił wicepremier Gliński, dziękując także wszystkim zaangażowanym w realizację projektu budowy ostrołęckiego muzeum – Szanowni państwo, spłaciliśmy dług wobec bohaterów – dodał wicepremier na zakończenie.

Następnie poseł Arkadiusz Czartoryski przeczytał list marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego skierowany do uczestników dzisiejszej ceremonii. Słowa podziękowania do przedstawicieli rządu – premiera, ministra i wiceministra skierował także obecny na uroczystości prezydent Ostrołęki, Łukasz Kulik.

- Byliśmy w stanie pokazać, że jeżeli jest wola, jeżeli jest wiara w realizację jakiegoś projektu, to jesteśmy w stanie razem dokonać rzeczy ciężkich, trudnych – mówił prezydent Kulik – Mam nadzieję, że te muzeum będzie pierwszym punktem na mapie przywracania tych osób (Żołnierzy Wyklętych – red.) do historii. Będzie miejscem, w którym podjęta zostanie dyskusja o tej trudnej historii i mam nadzieję, że tutaj zaczniemy taką lekcję, szczególnie dla dzieci i młodzieży, lekcję, która będzie pokazywała w jak trudnych czasach przyszło nam, Polakom żyć po II Wojnie Światowej - dodał prezydent Ostrołęki.

Po przemówieniach uroczyście przekazano klucze do muzeum kończąc tym samym trwający kilkanaście miesięcy etap budowy. Następnie premier i ministrowie jako pierwsi mieli okazję obejrzeć zalążki ekspozycji stałej muzeum, składającej się z pozyskanych przez placówkę pamiątek po Żołnierzach Wyklętych.

Wizyta premiera w Ostrołęce zakończyła się około godziny 12:30.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji oraz materiału wideo z ceremonii zakończenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×