Budowa elektrowni gazowo-parowej w Ostrołece weszła w ważny etap. Rozpoczęły się już próby ciśnieniowe kotła HRSG (ang. Heat Recovery Steam Generator – kocioł odzysknicowy), który jest jednym z najważniejszych urządzeń elektrowni.
Blok gazowo-parowy (CCGT) jest połączeniem układu turbiny gazowej i turbiny parowej. Charakteryzuje go wysoka sprawność, niska awaryjność połączona z dużą dyspozycyjnością, duża elastyczność w zakresie warunków pracy.
W bloku CCGT spaliny po wykonaniu pracy w turbinie gazowej kierowane są właśnie do kotła odzysknicowego, w którym produkowana będzie para służąca do napędu turbiny parowej. Odzysk ciepła ze spalin pozwala na uzyskanie wyższej sprawności bloku.
Budowa elektrowni w Ostrołęce o mocy 745 MW ruszyła w marcu 2022 roku. Wtedy to wydano NTP, czyli polecenie rozpoczęcia prac i przekazano teren budowy generalnemu wykonawcy. Od tego czasu na teren budowy przetransportowano i zamontowano wszystkie części turbozespołu, czyli głównych urządzeń elektrowni. Wykonano i nagazowano też gazociąg, który będzie zasilał elektrownię w paliwo.
Aktualnie prowadzone są dalsze prace budowlano-montażowe, instalowane są urządzenia technologiczne. Prowadzony jest montaż konstrukcji stalowej ścian i dachu kluczowych obiektów elektrowni, w tym maszynowni. Trwa montaż mechaniczny turbiny gazowej, turbiny parowej, chłodni wentylatorowej oraz rurociągów.
Elektrownie gazowo-parowe charakteryzują się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od postoju do pełnej wydajności. To cechy o kluczowym znaczeniu dla systemu elektroenergetycznego z dynamicznie rozwijającym się źródłami odnawialnymi.