eOstroleka.pl
Polska,

Brak prądu a bonifikata. Komu się należy? Jak składać wniosek?

REKLAMA
zdjecie 6189
REKLAMA

W przypadku gdy przerwa w dostawie energii przekroczy dopuszczalny czas jej trwania, odbiorcy przysługuje prawo otrzymania bonifikaty. Jak uzyskać bonifikatę i komu się ona należy?

Klienci posiadający umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej  mogą złożyć wnioski osobiście w siedzibie Rejonu Energetycznego,  listownie lub elektronicznie za pomocą formularza kontaktowego (w treści wiadomości należy wybrać temat „inne”) umieszczonego na stronie internetowej PGE.

W przypadku korespondencji elektronicznej należy dołączyć podpisany i zeskanowany wniosek o bonifikatę:

POBIERZ WNIOSEK O UDZIELENIE BONIFIKATY  (60,56 KB)

Klienci, którzy zawarli  umowę kompleksową mogą złożyć wniosek o bonifikatę za pośrednictwem swojego sprzedawcy energii elektrycznej.

Kiedy przysługuje bonifikata?

W § 40 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, określającym standardy jakościowe obsługi odbiorców, ustalone zostały dwa rodzaje przerw w dostarczaniu energii elektrycznej:

  • planowane – wynikające z programu prac eksploatacyjnych sieci elektroenergetycznej (czas trwania przerwy liczony jest od momentu otwarcia wyłącznika do czasu wznowienia dostarczania energii elektrycznej),
  • nieplanowane – spowodowane wystąpieniem awarii w sieci elektroenergetycznej (czas trwania przerwy liczony jest od momentu uzyskania przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej informacji o jej wystąpieniu do czasu wznowienia dostarczania energii elektrycznej).

Dla podmiotów zaliczanych do grup przyłączeniowych I-III i VI dopuszczalny czas trwania jednorazowej przerwy planowanej i nieplanowanej w dostarczaniu energii elektrycznej oraz dopuszczalny łączny czas trwania w ciągu roku kalendarzowego wyłączeń planowanych i nieplanowanych określa umowa o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo umowa kompleksowa (§ 40 ust. 4).

Natomiast dla podmiotów zaliczonych do grup przyłączeniowych IV i V (w szczególności odbiorców w gospodarstwach domowych) dopuszczalny czas trwania:

1) jednorazowej przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej nie może przekroczyć w przypadku:

  • przerwy planowanej – 16 godzin,
  • przerwy nieplanowanej – 24 godzin;

2) przerw w ciągu roku stanowiący sumę czasów trwania przerw jednorazowych długich (trwających nie krócej niż 3 minuty i nie dłużej niż 12 godzin - § 40 ust. 2 pkt 3) i bardzo długich (trwających nie krócej niż 12 godzin i nie dłużej niż 24 godziny - § 40 ust. 2 pkt 4) nie może przekroczyć w przypadku:

  • przerw planowanych – 35 godzin,
  • przerw nieplanowanych – 48 godzin.

Kwestie bonifikat z tytułu przerw w dostawie energii elektrycznej reguluje § 37 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. Nr 128, poz. 895, z późn. zm.), z którego wynika, że za każdą niedostarczoną jednostkę energii elektrycznej odbiorcy przysługuje bonifikata w wysokości pięciokrotności ceny energii elektrycznej za okres, w którym wystąpiła przerwa

- czytamy na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×