eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Boży Obiad w Myszyńcu: hołd dla ofiar niemieckiego mordu sprzed 80 lat [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

W sobotę, 18 stycznia, mieszkańcy Myszyńca i okolic zgromadzili się, by uczcić pamięć ofiar tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 80 lat temu, w ostatnich dniach okupacji niemieckiej.

Niemieccy żołnierze, opuszczając miasto, dokonali brutalnego mordu na ludności cywilnej i jeńcach wojennych. Uroczystości były hołdem dla tych, którzy stracili życie w 1945 roku, a także przypomnieniem o bolesnych wydarzeniach z przeszłości.

Złożenie kwiatów i msza żałobna

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku pamięci oraz mogile ofiar na cmentarzu w Myszyńcu. W ten sposób mieszkańcy wyrazili swój szacunek i pamięć o tragicznie zmarłych. Następnie w myszynieckiej bazylice odprawiono mszę świętą żałobną, podczas której ks. prałat Zbigniew Jaroszewski przypomniał o konieczności zachowywania pamięci historycznej. W kazaniu zwrócił uwagę na znaczenie kultywowania tradycyjnych obrzędów Kurpiowszczyzny, takich jak Boży Obiad oraz wspólne śpiewanie pieśni żałobnych.

Tradycja Bożego Obiadu

Boży Obiad to wyjątkowy obrzęd charakterystyczny dla Kurpiowszczyzny, mający na celu upamiętnienie zmarłych poprzez modlitwę, pieśni żałobne i wspólne spotkanie. Tradycja ta, opisywana przez wybitnych etnografów, w tym ks. Władysława Skierkowskiego, zaczęła zanikać pod koniec XX wieku. Dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny oraz lokalnej społeczności, udało się ją przywrócić i zachować dla przyszłych pokoleń.

W bazylice uczestnicy uroczystości zaśpiewali pierwsze pieśni Bożego Obiadu, a następnie w żałobnej procesji z krzyżem i chorągwiami przeszli do świetlicy parafialnej. Tam kontynuowano modlitwy i śpiewy, oddając hołd nie tylko ofiarom niemieckiego mordu, lecz także wszystkim, którzy stracili życie podczas okupacji oraz osobom zasłużonym dla Kurpiowszczyzny.

Dziewiąty Boży Obiad w Myszyńcu

Styczniowy Boży Obiad był już dziewiątym z kolei wydarzeniem organizowanym przez Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny. Wspierany przez Starostwo Powiatowe, zgromadził kilkadziesiąt osób, w tym przedstawicieli lokalnych władz, takich jak członek Zarządu Powiatu Kazimierz Ścibek.

Wydarzenie stało się nie tylko okazją do modlitwy i refleksji, ale także do umacniania lokalnej tożsamości i przypominania młodszym pokoleniom o bogactwie kurpiowskich tradycji.

Hołd dla przeszłości i nadzieja na przyszłość

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę tragedii w Myszyńcu to ważne przypomnienie o potrzebie pielęgnowania pamięci historycznej oraz lokalnych tradycji. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i organizatorów, historia Kurpiowszczyzny wciąż żyje i inspiruje do wspólnego działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Źródło: eOstroleka.pl/Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 5777

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
lub zaloguj się    
~Ktos, 14:36 22-01-2025,   25%
Te stare kobiety z Drezka to mają parcie na szklo.Zalosne.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Kurp, 14:37 22-01-2025,   100%
1 września  wybuchuch II wojny światowej to doskonała wysiłek polskich żołnierzy na Kurpiach. Warto pamiętać, że armia niemiecka przekroczyła granice Polski w okolicy Myszyńca już około godz. 5.00 rano. Tak więc wojna na terenach Kurpiowszczyzny rozpoczęła się niewiele później niż naloty na Wieluń czy atak na Westerplatte
żołnierze walczących w okolicach Myszyńca Kadzidła i Ostrołęki
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Gustaw, 15:58 22-01-2025,   100%
Nigdy nie możemy zapomnieć o zbrodniach niemców i bohaterstwie naszych przodków, szczególnie tych, którzy poświęcali swoje życie,żeby ratować życie żydów. Co prawda dzięki temu Polacy mają najwięcej osób będących sprawiedliwymi wśród narodów świata, to jednak mówi się o tym zbyt rzadko. Dbajmy o pamięć. Brawa dla organizatorów tego spotkania.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~N -na, 17:25 22-01-2025,   100%
@~Gustaw Tak pamietajmy... i w czasie śpiewania pieśni żałobnych/ zdj. 5/ nie śmiejmy się/ ponieważ pomniejsza to powagę pamięci o " ofiarach" /nie mówię " o płaczu ", ....a panie z Wykrotu są w porządku co za głosy....
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Ciekawe, 23:08 22-01-2025,   -
Ciekawe czy tyfusskowy dziadek też na tam strzelał do naszych dziadków?
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
styczeń 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×