Policzą wszystkie bociany, które zadomowiły się w gminie Lelis. Spis rozpocznie się w lipcu, w teren ruszy wielu wolontariuszy.
Spis bociana białego odbywa się co 10 lat i obejmuje możliwie wszystkie gniazda, na całym obszarze występowania tego gatunku (Europa, Azja i Afryka Północna).
W Polsce spis odbędzie się w tym roku w pierwszej połowie lipca, czyli w okresie kiedy młode bociany stoją już swobodnie na gnieździe, ale jeszcze z niego nie odlatują. Bocian biały to jeden z dwóch gatunków bociana, które można spotkać w Polsce (drugim jest bocian czarny).
Jego zasięg występowania skupiony jest na Półwyspie Iberyjskim i Północnej Afryce oraz środkowej i wschodniej Europy. Polskę upodobał sobie szczególnie jako kraj do rozrodu (25 proc. światowej populacji).
W ramach dużego przedsięwzięcia, które realizowane jest co 10 lat, wolontariusze, przeliczą gniazda w ponad 2,5 tysiącach polskich gmin. Podczas wydarzenia wolontariusze muszą oznaczyć w terenie kategorie gniazd bocianich i zidentyfikować min.: stanowisko bociana białego, usytuowanie gniazda: dach, słup energetyczny, czy może komin, gniazdo zasiedlone czy pusta platforma, zajęte przez parę lęgową, zajęte przez 1 bociana cały sezon, zajęte nieregularnie lub krótko przez parę, niezajęte. Ponadto czy gniazdo jest zamieszkane, czy para z młodymi, para bez młodych, ile młodych było 1-6 młodych. Dane pomogą lepiej chronić gatunek. Bocianie spisy pozwalają gromadzić informacje, dzięki którym planuje się ochronę bociana, jak również innych rzadkich i zagrożonych gatunków i siedlisk.
Akcja związana z liczeniem bocianów odbędzie się również na terenie gminy Lelis, a udział w działaniach już zapowiedzieli lokalni samorządowcy na czele z władzami gminy Lelis i powiatu ostrołęckiego.
Jednym z bocianich rachmistrzów będzie Łukasz Budniak, odpowiadający za spis na terenie gminy Lelis.
Wszyscy zgromadzeni w akcji wolontariusze w ciągu około 2 tygodni objadą cały teren gminy Lelis, rowerami, samochodami lub innymi środkami komunikacji i dokonają spisu. Udział w spisie bociana białego to doskonała forma do integracji lokalnej społeczności. Na koniec i podsumowanie akcji spisu Bociana białego w drugiej połowie lipca planujemy zorganizować spotkanie, na którym podsumujemy inwentaryzację na terenie gminy Lelis. Podczas spotkania przedstawione zostaną wynik spisu bociana białego, omówione zagadnienia i prelekcje związane z ochroną gatunku i ogólnie rozumianą ochroną środowiska.
mówi Łukasz Budniak.