Rynek pracy w Ostrołęce zanotował w ostatnich latach imponujący spadek bezrobocia. To zdecydowanie pozytywna informacja, zarówno dla mieszkańców, jak i dla lokalnej gospodarki.
W 2021 r. stopa bezrobocia w Mieście Ostrołęka wynosiła 9,2 proc. W styczniu 2021 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 2 336 osób, a na koniec roku - 1 954 osoby. W 2022 r. liczba zarejestrowanych w styczniu to 2003 osoby, a w grudniu - już 1791 osób (bezrobocie spadło do 8,2 proc.). Z kolei w 2023 r. bezrobotnych w styczniu było 1855, a w grudniu 1762 - i znów bezrobocie spadło, tym razem do 7,7 proc. Spadek bezrobocia w Ostrołęce to zdecydowanie pozytywne zjawisko, z którego należy się cieszyć.
Spadek bezrobocia w Ostrołęce to wynik wielu czynników, m.in. rozwoju lokalnej gospodarki, wzrostu liczby inwestycji oraz działań edukacyjnych i szkoleniowych realizowanych przez samorządy i urzędy pracy. Więcej osób pracujących oznacza wzrost dochodów ogółu społeczeństwa, co wpływa na poprawę koniunktury i poziom życia mieszkańców.
Należy jednak pamiętać, że wyzwania na rynku pracy wciąż istnieją. Ważne jest, aby kontynuować działania mające na celu rozwój edukacji i szkoleń zawodowych, tak aby osoby bezrobotne lub poszukujące przekwalifikowania mogły zdobyć nowe umiejętności i dopasować się do potrzeb rynku pracy. Istotne jest również wspieranie lokalnych przedsiębiorców i tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju firm. Wspólnym wysiłkiem samorządów, urzędów pracy, przedsiębiorców i mieszkańców można budować silną i stabilną gospodarkę Ostrołęki, w której każdy będzie miał szansę na godną pracę.