eOstroleka.pl
Region,

Bezpieczne wakacje na Mazowszu 2015

REKLAMA
zdjecie 608
REKLAMA

Omówienie przygotowań do zbliżających się wakacji, a także podsumowanie kampanii "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu" oraz "Nie! Dla czadu" - to główne tematy posiedzenia zespołu "Razem Bezpieczniej". W spotkaniu udział wziął wojewoda Jacek Kozłowski, który zwrócił uwagę na problemy zgłaszane przez lokalne społeczności podczas trwającego cyklu debat o bezpieczeństwie: dużą liczbę miejsc sprzedaży alkoholu oraz sprzedaż dopalaczy w punktach z automatami do gier.

- Przez osiem lat pracy zespołu "Razem Bezpieczniej" osiągnęliśmy wysoki standard działania. Wiele rzeczy udało się udoskonalić, dlatego dziękuję za współpracę i zaangażowanie. Musimy ciągle pamiętać, aby ten wysoki poziom utrzymać - powiedział wojewoda Jacek Kozłowski.

Bezpieczne wakacje 2015
W czasie zbliżających się wakacji nad bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Mazowsza czuwać będzie m.in. policja, straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany i inspekcja transportu drogowego. Służby będą prowadzić działania w miejscu zamieszkania np. w ramach akcji "Lato w mieście", ale też w miejsach wypoczynku oraz na drogach. Zaplanowano liczne spotkania o charakterze profilaktyczno - edukacyjnym dla dzieci, kontrolowane będą również punkty sprzedaży alkoholu oraz dopalaczy.

Bezpieczeństwo nad wodą

Jednym z priorytetów policji będzie zapewnienie bezpieczeństwa w pobliżu obszarów wodnych, zwłaszcza w rejonie Wisły, która jest szczególnie groźna dla kąpiących się. Na Mazowszu w 2014 roku utopiło się łącznie 60 osób.

W garnizonie mazowieckim o kąpiących się zadba 32 policjantów, którzy mają do dyspozycji 20 łodzi motorowych oraz 1 skuter wodny.

Komenda Wojewódzka Policji Komenda Stołeczna Policji
Na terenie garnizonu mazowieckiego jest 113 zbiorników wodnych, które mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych: 59 rzek oraz 54 zalewy, jeziora i inne zbiorniki.

Spośród 47 osób, które utonęły w 2014 roku, 17 zginęło w okresie wakacyjnym. Ofiarami były najczęściej osoby w wieku 18-30 lat.
W Warszawie oraz sąsiednich powiatach znajduje się 19 kąpielisk strzeżonych oraz 182 kąpieliska niestrzeżone i miejsca zagrożone.

W 2014 na terenie garnizonu stołecznego utopiło się 13 osób. To blisko trzy razy mniej niż w 2014, kiedy utonęł 37 osób.
Kontrole obiektów wypoczynkowych

Wojewódzka Inspekcja Nadzoru Budowlanego: W 2015 roku służba skontrolowała łącznie 35 obiektów przeznaczonych na letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Ponadto przeprowadzono 418 kontroli placów zabaw. W 2 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące niewłaściwego stanu technicznego obiektów.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna: Inspekcja prowadzi nadzór nad kąpieliskami, oraz miejscami przeznaczonymi do kąpieli, a także m.in. nad hotelami, pensjonatami, obiektami sportowymi czy dworcami autobusowymi. W 2014 sprawdzono 574 turnusy - stwierdzono 12 uchybień (2 proc.).

Państwowa Straż Pożarna: Podczas wakacji w 2015 roku zaplanowano ok. 300 kontroli obiektów wypoczynku dzieci i młodzieży oraz klubów, dyskotek, stacji LPG i obszarów leśnych. Konrolę stanu bezpieczeństwa pożarowej można przeprowadzić na wniosek organizatora. W jej następstwie wydana zostaje opinia stwierdzająca czy dany obiekt spełnia wymagania.

Bezpieczeństwo na drogach - kontrole autokarów

Policjanci z garnioznów stołecznego oraz mazowieckiego będą badać stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdów, w tym autokarów wiozących dzieci na letni wypoczynek. Funkcjonariuszy wspomagać będą  pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy od kilku lat bierą udział w akcji "Bezpieczny autokar". W wakacje wyznaczone zostaną punkty kontrolne: w Warszawie przy Torwarze i w Radomiu przy ul. Mierzejewskiego.
Jak zorganizować letni wypoczynek
W trakcie przygotowań do okresu wakacyjnego Mazowiecki Kurator Oświaty wziął udział w spotkaniach informacyjno-szkoleniowych z organizacjami pozarządowymi oraz organizacjami harcerskimi. Rozstrzygnięty został również konkurs na organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Dofinansowanie dla 82 ofert wyniosło blisko 2,5 mln zł.

Do Mazowieckiego Kuratora Oświaty do 29 maja wpłynęło 180 zgłoszeń letniego wypoczynku. Odpowiedź na pytanie: "Jak prawidłowo i bezpiecznie zorganizować wyjazd na wycieczkę i imprezę turystyczną dla dzieci i młodzieży?" znaleźć można na stronie internetowej kuratorium:

Kampania społeczna "Nie! Dla czadu"

W województwie mazowieckim, w ciągu ostatnich pięciu lat w wyniku zatruć tlenkiem węgla zginęło 71 osób, a ponad 795 uległo podtruciu. Liczba ofiar śmiertelnych spadła z 30 w sezonie grzewczym 2009/2010 do 8 w sezonie grzewczym 2014/2015. W analogicznym okresie wzrosła liczba wykrywanych podtruć – z 90 do 223.

Na Mazowszu prowadzona jest kampania społeczna "NIE! Dla czadu", w ramach której realizowane są działania profilaktyczne przypominające o obowiązkowych przeglądach przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz urządzeń grzewczych. Straż pożarna rekomenduje też stosowanie domowych czujek tlenku węgla.

Kampania społeczna "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu"
W 2015 roku w województwie mazowieckim odnotowano 7262 pożary traw (blisko 50 więcej niż w roku ubiegłym), w których spłonęło ponad 3371 hektarów. Ponad połowa przypadków wypalania traw miała miejsce w marcu. Do pożarów najczęściej dochodziło w powiatach wołomińskim, radomskim i piaseczyńskim.

W ramach kamapnii przeprowadzono akcję edukacyjną, w której udział wzięło 102 tys. uczniów w 521 szkołach w 29 powiatach. Skierowano również działania do rolników - w 92 szkoleniach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego udział wzięło 2937 osób.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×