W związku z odejściem lata i nadejściem jesieni poza tym, że musimy zaprzyjaźnić się z zimowymi ubraniami, najwyższy czas poruszyć temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym bardzo niebezpiecznym okresie zarówno dla kierowców jak i pieszych.
Wiele osób z nas wie z autopsji ile kłopotu kierowcom i pieszym może przysporzyć okres jesienno - zimowy, więc pozwólcie, że w związku z powiedzeniem ,, mądry Polak po szkodzie ” podzielę się z Wami kilkoma radami oraz spostrzeżeniami w tym temacie.
Dni stają się coraz krótsze, pogoda potrafi płatać nam figle i zmieniać się diametralnie. Porannym wyjazdom do pracy czy szkoły towarzyszy gęsta mgła, która nie tylko ogranicza widoczność, nawet do kilkunastu metrów, ale też, osadzając się na jezdni, sprawia, że nawierzchnia staje się śliska, co znacznie wydłuża drogę hamowania. W gęstej mgle powinniśmy używać świateł przeciwmgielnych lub świateł
mijania, natomiast nie należy używać tzw. świateł „długich”, które pogarszają w dużym stopniu widoczność we mgle. Pamiętajmy, że leżące na drogach mokre liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne jak śnieg i lód.
Musimy również pamiętać, że w nocy oraz wczesnych godzinach rannych na drogach może pojawić się niewidoczna, cienka warstwa lodu po przymrozkach, nawet wtedy, gdy asfalt wydaje się suchy i czarny. Jest to szczególnie niebezpieczne na mostach i wiaduktach. W związku z tym, podczas jazdy należy zwiększyć odległość od poprzedzającego nas pojazdu, aby w zaistniałych sytuacjach bezpiecznie zapanować nad pojazdem.
Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek w okresie jesienno-zimowym, przede wszystkim powinniśmy odpowiednio wcześniej przygotować nasz samochód zwracając uwagę na następujące elementy. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan ogumienia naszego pojazdu. Zachęcam do używania opon zimowych, które zdecydowanie poprawiają przyczepność naszego samochodu. Zwróćmy również uwagę na stan oświetlenia pojazdu oraz wycieraczek, które w znacznym stopniu decydują o widoczności oraz stan,, serca” naszego pojazdu, czyli akumulatora.
Jeżeli nasz samochód stoi pod tzw. chmurką musimy zaopatrzyć się w skrobaczkę do szyb po to, aby przed ruszeniem dokładnie odśnieżyć wszystkie szyby, światła oraz dach. Nie ruszajmy samochodem na tzw. ,,czołg” kiedy na dachu zalega śnieg, ponieważ podczas jazdy podmuch wiatru zmiecie zalegający opad, co może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Możemy zaopatrzyć się w specjalną matę na szyby, którą zakładamy wieczorem i rano problem skrobania szyb nas zupełnie nie dotyczy.
Polecam ten sposób każdemu, kto lubi sobie pospać.
W porze jesiennej nie możemy pominąć kwestii rowerzystów oraz osób pieszych na drodze. Pamiętajmy, że fakt, iż my po zapadnięciu zmroku widzimy światła samochodu wcale nie oznacza, że kierujący samochodem nas widzi. W każdej porze roku, a w szczególności w porze jesienno-zimowej, obowiązkowo powinniśmy nosić elementy odblaskowe, ponieważ w tych porach roku z reguły nosimy ubrania o ciemnej
kolorystyce, które czynią nas dużo mniej widocznymi dla kierowców pojazdów. W związku z tym, dajmy szansę kierującemu pojazdem, aby nas odpowiednio wcześniej zauważył.
A teraz, Drodzy użytkownicy dróg naszego miasta i powiatu noga z gazu, odblask na rękę, wyobraźnia ‘on’ i ruszajmy bezpiecznie w drogę! Szerokiej drogi.
st.sierż. Tomasz Żerański Referat ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii w KMP w Ostrołęce.