eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Będzie nowa ulica na Osiedlu Pomian. Mieszkańcy chcą Bażantowej, urzędnicy Sendlerowej

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

31 października, podczas sesji Rady Miasta radni zajmą się m.in. rozpatrzeniem projektu uchwały w sprawie nadania nazwy nowej ulicy na Osiedlu Pomian. Mieszkańcy posesji przy w/w ulicy zaproponowali jej nazwę - Bażantowa, urząd jednak chce nazwać ulicę imieniem Ireny Sendlerowej.

Nową nazwę otrzyma również ulica w pobliżu obwodnicy łącząca ją z ulicą Chryzantemową . W tym przypadku urzędnicy zaproponowali nazwę Ostrołęckich Harcerzy.


W uzasadnieniu do projektów czytamy:

Ulica Ireny Sendlerowej

Właściciele zabudowanej nieruchomości położonej na osiedlu Pomian, przy nienazwanej ulicy stanowiącej własność Miasta Ostrołęki, zwrócili się z wnioskiem o nadanie  ulicy nazwy. Wnioskodawcy zaproponowali nazwę ul. Bażantowa.
Proponujemy jednak, aby uhonorować bohaterską postawę Ireny Sendlerowej w czasie okupacji hitlerowskiej i ulicę nazwać jej imieniem.

Irena Sendlerowa, właściwie Irena Sendler, z domu Krzyżanowska (ur. 15 lutego 1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008 w Warszawie) – polska działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Po wojnie pracowała na rzecz dzieci, m.in. tworzyła domy sierot, powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem - instytucję pomocy rodzinom bezrobotnym. Dane jej było doświadczyć, równie ciężkich jak ze strony gestapo, prześladowań komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa - straciła dziecko w więzieniu (urodziło się ono przedwcześnie i zmarło).  W PRL zupełnie o niej zapomniano, co może dziwić, bo przecież kierowany przez nią zespół uratował od zagłady dwa razy więcej Żydów niż znany na całym świecie Oskar Schindler. Przesądził o tym jej AK-owski rodowód. Związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. W latach 1948-1968 należała do PZPR. Wystąpiła z partii po wydarzeniach z marca 1968r.        
W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko w Lesie Sprawiedliwych instytutu. W 2003 r. otrzymała Order Orła Białego. Jest odznaczona również Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Ulica  Ostrołęckich Harcerzy

Mając na uwadze ogromny dorobek oraz 100-letnią tradycję harcerstwa na ziemi ostrołęckiej proponuje się nadać ulicy, stanowiącej własność Miasta Ostrołęki, nazwę Ostrołęckich Harcerzy.

Historia ostrołęckiego harcerstwa jest ściśle związana z osobą i działalnością harcmistrza dr. Józefa Psarskiego. Ten wielki społecznik i entuzjasta harcerstwa w 1913 r. na bazie powstałego progimnazjum męskiego w Ostrołęce założył drużynę harcerską. Już w 1915 r. harcerze organizowali pomoc ofiarom I wojny światowej. Swoją pasją harcerską dr Psarski zaraził wielu przyjaciół i współpracowników. W monografii Zofii Niedziałkowskiej pt. “Ostrołęka – dzieje miasta” czytamy: “Najliczniejszą organizacją młodzieżową, rozwijającą pozytywną, systematyczną pracę wychowawczą przez cały okres międzywojenny był Związek Harcerstwa Polskiego. Harcerstwo działało na terenie wszystkich szkół, a także zrzeszało młodzież pozaszkolną. Korzystało z pomocy nauczycieli harcerzy – druhów bądź opiekunów”. W czasie II wojny światowej harcerstwo zeszło do podziemia i działało w warunkach konspiracyjnych. Po jej zakończeniu, w czerwcu 1945 r., na placu szkolnym LO w Ostrołęce odbyło się pierwsze po wojnie przyrzeczenie harcerskie, które odbierał hm Józef Psarski. 25 września 1945 r. zorganizowano Koło Przyjaciół Harcerstwa, które pod koniec 1947 r. liczyło już 112 członków. Na wieść
o odradzającym się harcerstwie powrócili do niego dawni działacze. Harcerstwo powojenne czynnie włączyło się w proces odbudowy kraju, likwidacji analfabetyzmu, kształtowania postaw patriotycznych dzieci i młodzieży. Kultywowało i nadal kultywuje pamięć dawnych bohaterów, rozwija zainteresowania regionem kurpiowskim. W 1968 r. Hufiec przyjął imię gen. Józefa Bema. W 1989 r. ze struktur harcerskich wyodrębnił się Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tym też roku w Ostrołęce powstała pierwsza drużyna ZHR.

Ostrołęccy harcerze biorą czynny udział w życiu miasta, województwa i kraju. Na corocznych obozach i koloniach wypoczywają setki zuchów, harcerzy i “niezorganizowanych” dzieci. W czasie ferii zimowych przeprowadzane są zimowiska, a w czasie roku szkolnego rajdy turystyczne, festiwale piosenki, przeglądy teatrzyków, konkursy plastyczne itp. Prężnie działają i odnoszą sukcesy na szczeblu ogólnopolskim drużyny pożarnicze, wodne, łącznościowe. Ostrołęccy harcerze stale i czynnie uczestniczą we wszystkich uroczystościach patriotycznych i działają społecznie.100 lat istnienia harcerstwa na ziemi ostrołęckiej, to tysiące dziewcząt i chłopców – dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych, kilka pokoleń mieszkańców naszego miasta – tych co “odeszli na wieczną wartę” i działających dzisiaj, ciągle w myśl jednej idei: “całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce”.



Ostateczną decyzję w obu sprawach podejmą radni podczas najbliższej sesji RM, 31 października.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×