Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął stanowisko w sprawie dodatkowego finansowania wynagrodzeń nauczycieli za sprawowanie opieki dydaktycznej nad stypendystami.
W jednomyślnie przyjętym stanowisku Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni zwrócili się z apelem do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o uregulowanie w nowej unijnej perspektywie finansowej 2021–2027 możliwości finansowania wynagrodzeń nauczycieli-opiekunów stypendystów za związane z tą funkcją obowiązki, w ramach programów realizowanych z udziałem środków europejskich.
Wszechstronna pomoc stypendystom
Jak podsumowuje sprawozdawca projektu stanowiska, przewodniczący sejmikowej Komisji Edukacji Nauki i Szkolnictwa Wyższego Krzysztof Piotr Skolimowski, samorząd Mazowsza od lat szczególną troską otacza uzdolnionych uczniów, przyznając im stypendia, które służą im pomocą w rozwijaniu ich talentów. Istotną rolę w tym procesie stanowią nauczyciele-opiekunowie stypendystów, których zadaniem jest wspieranie i pomoc stypendystom w realizacji indywidualnej ścieżki rozwoju. W perspektywie unijnej 2007–2013 nauczyciele otrzymywali z tego tytułu niewielkie dodatkowe wynagrodzenie. W kolejnej perspektywie 2014–2020 zostali tego wynagrodzenia pozbawieni.
Jednogłośna decyzja
– Dlatego właśnie Sejmik Województwa Mazowieckiego, doceniając pracę nauczycieli-opiekunów stypendystów, zwrócił się z apelem do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o przywrócenie finansowania wynagrodzeń tych nauczycieli w nowej perspektywie unijnej 2021–2027. Stanowisko powstało z inicjatywy radnych klubu Koalicji Obywatelskiej. Nad jego treścią pracowali wszyscy radni Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zarząd Województwa Mazowieckiego i departamenty urzędu marszałkowskiego z Departamentem Edukacji Publiucznej i Sportu na czele. Stanowisko zostało przyjęte przez wszystkich 51 radnych naszego województwa, co dobrze rokuje na realizację postulatów w nim zawartych – podkreśla przewodniczący Krzysztof Piotr Skolimowski.