eOstroleka.pl
Polska,

Apel 9 maja: Zapalmy znicze tym Polakom, którzy "złożyli ofiarę z życia na ołtarzu wolności"

REKLAMA
Major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka - w środkuMajor Zygmunt Szendzielarz Łupaszka - w środku
REKLAMA
9 maja 2011 r. zapalmy znicze i lampki w miejscach upamiętniających naszych rodaków poległych i pomordowanych w walce o wolność z siłami reżimu komunistycznego, w tym z żołnierzami Armii Czerwonej - apeluje Fundacja "Pamiętamy".

Jak zauważają inicjatorzy akcji, 9 maja 2010 r. na apel grupy osobistości polskiego życia publicznego zapłonęły lampki na znajdujących się na terenie Polski grobach żołnierzy Armii Czerwonej. Pod tamtą inicjatywą podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Andrzej Wajda, Wisława Szymborska, Adam Michnik.

Jednak w ocenie Fundacji, 9 maja trzeba pamiętać przede wszystkim o żołnierzu polskim.

Zaiste, pięknym gestem, wyrosłym z kultury chrześcijańskiej, zbudowanej przecież na miłosierdziu, jest postawienie światełek pamięci na grobach żołnierzy obcych armii. Także tych, które przyniosły z sobą gwałt i niewolę. Dobrze byłoby jednak, byśmy, powodowani choćby więzami wspólnotowymi, przede wszystkim pamiętali o rodakach, którzy stali się ofiarami nieludzkich systemów totalitarnych XX wieku, w tym o dziesiątkach tysięcy naszych przodków, którzy w 1944 r. i później padli ofiarą terroru komunistycznego - zauważają inicjatorzy akcji.

Jak dodają, nie sposób zapomnieć, że ów terror zagościł w Polsce za przyczyną Armii Czerwonej.

Zatem dzień 9 maja to czas, w którym w sposób szczególny należy się pamięć i cześć tym Polakom, którzy "złożyli ofiarę z życia na ołtarzu wolności".

To m.in. polscy partyzanci polegli w bojach z Sowietami oraz żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego, tzw. żołnierze wyklęci, którzy stawiali opór komunistom do początku lat 50. ubiegłego stulecia.

Niech naszą pamięć o Nich - którą przecież, w wyrazie szacunku dla złożonej przez nich na ołtarzu wolności Ojczyzny ofiary, jesteśmy im winni - zmaterializują znicze i lampki zapalone w miejscach upamiętniających tę ofiarę. Rzadko kiedy będą to groby, bo nieludzka władza komunistyczna pozbawiła Ich prawa do godnego pochówku; częściej pomniki, obeliski czy tablice memoratywne - czytamy w apelu.

Pamiętajmy o Nich również w Ostrołęce. 9 maja zapalmy znicze pod pomnikiem Ofiar Komunistycznego Terroru.

”Apel 9 maja” można podpisać: TUTAJ

[źródło: fundacjapamietamy.pl / Nasz Dziennik]
REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
 7 dk8 dk9 dk10  11 dk12 dk13
 14  15 dk16  17  18  19  20
 21  22 dk23  24  25 dk26 dk27
 28  29 dk30  1  2  3  4
×