eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Angelika Madrak z ZSZ 4 wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Jestem Szefową" [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6189
Gala rozdania nagród V edycji konkursu Jestem Szefową, fot. M. Pieńkawa, BPRT / rownetraktowanie.gov.pl Gala rozdania nagród V edycji konkursu Jestem Szefową, fot. M. Pieńkawa, BPRT / rownetraktowanie.gov.pl
REKLAMA

W Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników V edycji ogólnopolskiego konkursu "Jestem Szefową". Wyróżnienie otrzymała Angelika Madrak z ZSZ 4 w Ostrołęce.

Konkurs jest inicjatywą Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania realizowaną we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Celem konkursu „Jestem szefową” jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży. Konkurs skierowany jest do uczennic I i II klas szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zainteresowanych wzmacnianiem swoich zdolności przywódczych. Uczestniczki konkursu przygotowują prace na temat „Jestem szefową”, które ocenia jury złożone z liderek i liderów polskiej sceny politycznej i gospodarczej. Pojęcie „szefowej” obejmuje wszystkie obszary aktywności społecznej i zawodowej. Uczestniczki konkursu mają za zadanie wyobrazić sobie siebie w roli przywódczej i opisać, jakie mają cele, co robią na tym stanowisku, dlaczego zdecydowały się je pełnić, czy to, że są kobietami ma wpływ na sprawowanie władzy?

Na finalistki konkursu, które spędziły dwa dni w Warszawie (11-12 czerwca br.) czekały m.in. spotkania z Panią Anną Komorowską Perwszą Damą, Panią Hanną Gronkiewicz-Waltz Prezydent m. st. Warszawy, wizyta w Sejmie i spotkanie z parlamentarzystkami RP.

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji 20 finalistek oraz towarzyszących im rodziców i nauczycielek/nauczycieli zostanie objętych programem rozwojowym zawierającym takie elementy jak: szkolenia z umiejętności przywódczych, mentoring i wizyty studyjne w wybranych instytucjach.

W tegorocznej Kapitule konkursu zasiedli: prof. Lena Kolarska-Bobińska Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, posłanki i posłowie na Sejm RP, posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego, a także Jan Pastwa Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz JE Karsten Klepsvik Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.

W gronie partnerów i instytucji zaangażowanych w konkurs znaleźli się również przedstawiciele i przedstawicielki Kongresu Kobiet, Vital Voices Chapter Poland, Fundacji Orange, Europejskiej Unii Kobiet, Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, Stowarzyszenia Szkoła Liderów, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Microsoft, Orbis S.A i Procter & Gamble. Dotychczas zorganizowane zostały cztery edycje konkursu.

Z paruset prac zgłoszonych na V edycję konkursu Kapituła konkursu na posiedzeniu w dniu 20 maja br. wybrała 20 finalistek V edycji, w tym laureatki I, II i III miejsca i przyznała 13 wyróżnień.

I miejsce: Agata Ordon Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli, Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym. Opiekun merytoryczny konkursu: Małgorzata Terlecka. Przewodniczącą samorządu szkolnego w gimnazjum, obecnie przewodnicząca klasy i dowódca plutonu (plutonowa). Laureatka licznych turniejów sportowych: karate (Karate Kyokushim) oraz tańca towarzyskiego. Finalistka konkursów i olimpiad z wiedzy o żywności i żywieniu, o Afryce, olimpiady mediewistycznej oraz konkursów recytatorskich. „Jestem szefową potężnej firmy produkującej broń nowej generacji. (…) W zamian - nauczyłam się przyjmować komplementy – to dobra karma dla duszy. (…) Opracowałam misję i wizję produkowanej broni: bezzałogowiec Talisman, jest jak Jowisz – Stator (niweluje klęskę), Jowisz – Victor (daje zwycięstwo) i Jowisz – Versor (zmusza nieprzyjaciół do ucieczki). Talisman ratuje ludzkie życie. To najważniejsze. Na co dzień jako szefowa efektywnie deleguję obowiązki swoim pracownikom (…). Gram swoją rolę na trudnej scenie wojskowo-politycznej. (…) sama wybieram sobie mentorów i mentorki. Dbam o dobór słów, autoprezentację i potrafię mówić „nie”. (…) nawiązuję kontakty z kobietami z innych państw, troszczącymi się o godność i wolność ludzką. Zyskujemy coraz większy wpływ na życie polityczne i obywatelskie w krajach Europy.”(fragment pracy laureatki).

II miejsce: Sylwia Gładek Uczennica zespołu Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w Warszawie. Opiekun merytoryczny konkursu: mgr Małgorzata Dzido. Przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Organizatorka Akcji Góra Grosza. Wolontariuszka szkolnego wolontariatu Dobra Wola. Laureatka II miejsca konkursu plastycznego „Zrozumieć miniony czas” dotyczącego poezji K. K. Baczyńskiego. Finalistka ogólnopolskiego konkursu wolontariackiego „Ośmiu wspaniałych”. „Dla moich podopiecznym staram się wzorem ciepłej, wymagającej wobec siebie i innych, dobrze zorganizowanej, silnej kobiety – matki… Bo tak właśnie wyobrażam sobie prawdziwą matkę, jako osobę łączącą satysfakcjonujące ją życie zawodowe z pełnym bliskości domem. Czy bycie kobietą ma wpływ na bycie Szefową? Ogromne… Myślę, że my kobiety mamy w sobie tak wiele siły, by walczyć o swoje marzenia, mamy tak wiele empatii, by walczyć o marzenia innych i tak wiele uroku osobistego, by w tej walce wykorzystać możliwości i umiejętności innych…” (fragment pracy laureatki).

III miejsce: Magdalena Szymanek Uczennica zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu. Opiekun merytoryczny konkursu: mgr Agnieszka Ratajczak-Mucharska. Viceprzewodnicząca samorządu uczniowskiego. Kapitan drużyny Odysei Umysłu, dwukrotnie doprowadziła zespół do eliminacji regionalnych i w tym roku pod jej przewodnictwem zespół drużyna uzyskała awans do Finałów Ogólnopolskich. Członek interdyscyplinarnego Klubu Naukowego. Lider zespołu konkursowego kampanii WrOpenUp. Zwyciężczyni konkursu indywidualnego organizowanego przez IBM w ramach kampanii WrOpenUp. „Od 2016 roku samodzielna koderka i założycielka firmy DoitBeNice propagującej szeroko rozumianą otwartość w życiu codziennym. Jako szefowa przełamuje stereotypy: dotyczące kobiet w branży IT oraz powszechnego poglądu, że korzystanie z Internetu ogranicza umiejętność tworzenia relacji interpersonalnych. Samodzielnie rozwijała założoną przez siebie firmę udowadniając hermetycznemu środowisku IT, że jej płeć nie jest przeszkodą w robieniu kariery i spełnianiu marzeń. [Przeprowadziła] bezkrwawą Rewolucję przejścia z online w offline” (fragment pracy laureatki).

Wyróżnienia:

1. Karolina Cybulska - Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Opolu za pracę w której wciela się w rolę dyrektor Teatru Tańca „Niewidzialni”.

2. Sylwia Gładek – Zespół Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w Warszawie za pracę w której opisuje siebie jako szefową świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży z domów dziecka oraz szefową biura podróży.

3. Agnieszka Wrzesińska – Liceum Ogólnokształcące im. II Armii Wojska Polskiego przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy za pracę pt. „To Ty napisz Agnieszka, a ja napiszę Wrzesińska”.

4. Weronika Łasut – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu za prace pt. „Na wysokości 3326 m n.p.m.”

5. Angelika Madrak – Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. A. Chętnika w Ostrołęce, za pracę Pt. „Szefową rachmistrzów być..”

6. Ewelina Marcinkiewicz – II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, za wyjątkową wizję i ideę.

7. Karolina Korzeniowska – I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Bielsku-Białej za pracę o śnie szefowej.

8. Joanna Szewczak – Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach za pracę w której wciela się w rolę Ministra Edukacji i Kultury.

9. Gabriela Wojtunik – Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach za prace pt. „ Ognioodporna”.

10. Magdalena Szymanek– Zespół Szkół nr 1 we Wrocławiu za pracę w której opisuje grę online mająca na celu zachęcenie uczestników do większego zaangażowania w życie w „realu”.

11. Patrycja Zbieranek – Technikum Ekonomiczne przy Zespole Szkół w Mogilnie za oryginalną wizję rozwoju miasta Bąbowa.

12. Paulina Wojewodzic– Liceum Ogólnokształcące w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” za pracę w której wciela się w rolę przewodniczącej Komitetu Olimpijskiego powołanego do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie.

Pozostałe Finalistki: Aleksandra Gajdziel – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju Emilia Hadrzyńska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie, Justyna Kukła – I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie, Dominika Kula – I Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka w Kaliszu, Anna Nowak – Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. E. Gierczak w Kołobrzegu, Magdalena Sypień – Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej- Curie w Kołaczycach, Arleta Tomala – Liceum Ogólnokształcące w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000”.

W V Jubileuszowej Gali udział wzięli między innymi: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, Ewa Dudek Podsekretarz Stanu w MEN, Małgorzata Marcińska, Podsekretarz stanu w MPiPS, Magdalena Kochan, Bożena Szydłowska, Ligia Krajewska Posłanki na Sejm RP, Ewa Synowiec Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Konkurs „Jestem szefową” koordynują: Małgorzata Perkowska, tel. +48 22 694 73 75, e-mail: malgorzata.perkowska@kprm.gov.pl Anna Solarska, tel. +48 22 694 63 18, e-mail: anna.solarska@kprm.gov.pl

Źródło: rownetraktowanie.gov.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×