Przeprowadzono badania, z których wynika, że ponad połowa ostrołęckich uczniów, którzy wzięli udział w procedurze, nosi zbyt ciężkie tornistry. To alarmujący problem, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dzieci i młodzieży.
Uczniowie noszą zbyt ciężkie tornistry
Właściwie dobrany tornister korzystnie wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy ciała u dzieci i młodzieży. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, opierającymi się na wynikach badań WHO, waga tornistra nie powinna przekraczać od 10 do 15% masy ciała ucznia. Dodatkowo ciężar powinien być rozłożony równomiernie, a tornister uczeń powinien nosić na obu ramionach. W praktyce - są z tym problemy.
W 2023 r. ostrołęcki sanepid przeprowadził ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów szkolnych w jednej szkole podstawowej. Ważenie tornistrów szkolnych przeprowadzono w 16 oddziałach, brało w nim udział 329 uczniów. Pomiary wykazały, że zbyt ciężkie plecaki nosiło 165 uczniów, co stanowi ok. 50,2% wszystkich poddanych ocenie.
- Zbyt duże obciążenie uczniów ciężarem tornistrów/plecaków szkolnych może powodować nasilenie bólu pleców, sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. W trosce o stan zdrowia uczniów został wprowadzony prawny obowiązek zapewnienia uczniom miejsca na pozostawienie w placówkach podręczników i przyborów szkolnych. Spośród 14 szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) skontrolowanych na terenie miasta Ostrołęki, sześć szkół ponadpodstawowych nie zapewniło uczniom miejsca na podręczniki i przybory szkolne - czytamy w raporcie.