Dziś przypada 90. rocznica urodzin wybitnego poety ziemi ostrołęckiej Dionizego Maliszewskiego. Jego twórczość została zapamiętana przez kolejne pokolenia, a pamięć o nim jest kultywowana m.in. przez konkurs literacki jego imienia.
Dionizy Maliszewski urodził się 14 marca 1931 roku w Ostrołęce. Był synem nauczyciela, powszechnie cenionego działacza społecznego. Życie ojca wybitnego poety przerwała wojna, trafił do Oświęcimia, skąd już nie powrócił. Dionizy w późniejszych publikacjach wielokrotnie odwoływał się do śmierci ojca.
Maliszewski został cenionym propagatorem kultury kurpiowskiej, organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim wybitnym poetą, inicjatorem ostrołęckiego życia literackiego. Jako poeta zadebiutował w 1951 roku w "Sztandarze Młodych".
- W ciągu trzydziestu pięciu lat twórczości poetyckiej wydał następujące tomiki Wierszy: „Rzeźbione w bursztynie" (1967), „Chwila przed snem" (1968), „Czarne niezapominajki" (1979), „Przydroża" (1980), „Przesłanie" (1982), „Miniatury" (1984), „Witraże" (1985) i „Biały głos" (1986). Ponadto opracował i wydał almanach poetycki „Z kurpiowskiej niwy" (1974) oraz „Arkusze poetyckie Grupy „Narew" (1979). W tej szkatułce poetyckiej znalazł się jego arkusz „Ballady i groteski". Jako współtwórca i opiekun grupy poetyckiej „Narew" redagował w prasie kolumny poetyckie prezentujące jej dorobek. Przez kilka lat był też prezesem Klubu Literackiego „Narew" i redaktorem wielu wydanych przez ten Klub tomików poetyckich - pisał Stanisław Pajka w zeszytach naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.
Zmarł 22 sierpnia 1988 roku w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Od 1993 roku w ostrołęckiej bibliotece odbywa się Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego. Nagradzani są w nim najzdolniejsi poeci z całego kraju.