eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Szacunek dla tradycji” wystawa dorobku Czesławy Kaczyńskiej w łomżyńskim muzeum [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży oficjalnie dokonano otwarcia wystawy dorobku twórczyni ludowej Czesławy Kaczyńskiej.

Otwarcie wystawy zgromadziło wiele osób związanych z kulturą ludową Kurpiów, wśród nich nie zabrakło przedstawicieli powiatu ostrołęckiego na czele z wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim i dyrektor promocji i rozwoju Aldoną Kuciej. Gminy kurpiowskie reprezentował burmistrz Bogdan Glinka. Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli Związku Kurpiów, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, z którym na co dzień współpracuje twórczyni. Pani Kaczyńskiej towarzyszyły również przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, twórcy ludowi, przyjaciele i rodzina.

Wystawa przedstawia 60-letni dorobek twórczyni, która swe pierwsze nagrody otrzymała w 1957 roku w konkursie rozpisanym przez Muzeum w Łomży za wycinanki i byśki. Nagrody przyznał jej wówczas Adam Chętnik, który w czternastoletniej dziewczynie zobaczył wielki talent.

Od tamtej pory jej prace zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Twórczość artystki doceniano w kraju i za granicą, jej prace można znaleźć w zbiorach prywatnych i muzealnych m. in.  w Muzeum Lubelskim, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Państwowym Muzeum w Warszawie, Muzeum w Seulu i Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.

Twórczyni przyszła na świat w rodzinie Staśkiewiczów w Strzałkach, jak pisze w zapowiedzi wystawy etnograf Wiesława Pawlak "z rodzinnego domu wyniosła pracowitość, znajomość zwyczajów, wiedzę o plastyce obrzędowej oraz rozliczne umiejętności: robienia palm wielkanocnych, pisanek, ciasta obrzędowego („nowych latek” i „byśków”), tkanin, haftów, wyrobów szydełkowych (m. in. serwet, koronek do stroju, wstawek do fartuchów i pościeli), bukietów z bibuły, kierców oraz wycinanek".

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×