eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Podaruj komuś życie na święta” - Dzień Dawcy w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 6189
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Już po raz kolejny w Ostrołęce odbędzie się Dzień Dawcy organizowany przez fundację DKMS. Wystarczy poświęcić kilka minut by poprzez rejestrację w bazie danych potencjalnych dawców dać komuś szansę na życie.

Dzień Dawcy organizowany w tym roku pod hasłem „Podaruj komuś życie na święta” odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 listopada w Galerii Bursztynowej. W godzinach od 10:00 do 18:00 dyżur pełnić będą wolontariusze z fundacji DKMS, którzy będą pomagali w wypełnieniu kwestionariusza i pobraniu do wymazu. Tak przygotowany zestaw przekazany zostanie do specjalistycznego laboratorium, a nasz kod DNA trafi do bazy danych fundacji gdzie czekał będzie na tzw. „genetycznego bliźniaka”.

- O tym, że takie akcje spełniają swoje zadania świadczy chociażby liczba osób z Ostrołęki, które zostały dawcami komórek macierzystych dla osób chorych na białaczkę. Do chwili obecnej było to już 4 dawców. Wszystkie te osoby zarejestrowały się w bazie danych fundacji DKMS podczas organizowanych przez nas akcji. Tylko w Ostrołęce zarejestrowało się już około półtora tysiąca osób – powiedziała nam Joanna Trościanko, koordynator Dnia Dawcy w Ostrołęce.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 roku życia w ogólnym dobrym stanie zdrowia, bez dużej nadwagi i niedowagi. Rejestracja jako potencjalny dawca polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

W momencie, kiedy ktoś będzie mógł zostać dawcą i uratować komuś życie najpierw dawca poddawany jest gruntownym badaniom medycznym czy dawca jest zdrowy, albo czy ma schorzenia które go nie wykluczają z możliwości oddania. Dopiero 2 tygodnie po badaniach następuje oddane komórek macierzystych bądź szpiku. Są dwie metody:

- W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwowodwej. Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwioobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organiźmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej odbywa się maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego w szpitalu i może przenocować w hotelu.

- W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej.
Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Pamiętajcie, dawstwo szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem!!!

Więcej informacji na temat akcji można uzyskać pod adresem: https://www.facebook.com/events/821734197847865/?pnref=story

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×