eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

8 strategicznych wyzwań Ostrołęki i regionu. Kierunek, który trzeba obrać?

REKLAMA
zdjecie 720
By PanSG - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57927106By PanSG - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57927106
REKLAMA

Podczas najbliższej sesji rady miasta podjęta zostanie decyzja w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Ponadlokalnego dla Ostrołęckiego Obszaru Strategicznej Interwencji na lata 2021-2030. Pod tą dość specyficzną nazwą kryje się szczegółowa analiza problemów naszego regionu. Autorzy opracowania wskazali osiem wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się Ostrołęka i jej najbliższe okolice.

Partnerstwo tworzą: Miasto Ostrołęka, Gmina Lelis, Gmina Rzekuń, Gmina Goworowo, Gmina Kadzidło, Gmina Myszyniec, Powiat Ostrołęcki. Strategia rozwoju ponadlokalnego partnerstwa Ostrołęckiego Obszaru Strategicznej Interwencji ma stanowić odpowiedź na problemy, potrzeby rozwojowe, wyzwania i szanse wskazane w przeprowadzonej diagnozie obszaru partnerstwa.

Powstrzymanie depopulacji i pozyskanie nowych mieszkańców

Liczba mieszkańców Ostrołęki stale maleje, z tym trendem mierzy się również wiele gmin powiatu ostrołęckiego. Dlatego jednym z wyzwań regionu jest zmierzenie się z odpływem młodych osób, jak również problemem starzejącego się społeczeństwa. Przed włodarzami z całego regionu poważne wyzwanie: zaplanowanie i podjęcie czynności, które nie tylko zmniejszą emigrację, ale też pozwolą na pozyskanie nowych mieszkańców, którzy wybiorą Kurpie bądź Ostrołękę, przenosząc się tu z innych części kraju.

Zachęcenie do osadzenia się w naszym regionie

Teren Ostrołęki i okolic opuszczają głównie ludzie młodzi, w wieku 18-21 lat. Dzieje się tak w momencie ukończenia przez nich szkoły średniej i wyjazdu na studia. Na naszym terenie nie ma wielu możliwości kształcenia, więc należy podjąć działania, które mogą zatrzymać młodzież przed wyjazdami. Może być to np. wysoka jakość nauczania branżowego lub technicznego czy stworzenie oddziału zamiejscowego publicznej uczelni państwowej. Nie należy zapominać o tych, którzy wyjechali na studia, ale chcą wrócić - im też trzeba zapewnić atrakcyjne warunki powrotu, m.in. w kwestii rynku pracy czy wspierania biznesu.

Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla kreowania wizerunku

Ile osób w Polsce ma jednoznaczne skojarzenie z terenem Ostrołęki i regionu? Niektórzy kojarzą to jako "drogę na Mazury", a to przecież nie wszystko. Niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe naszego regionu, w tym fantastyczna w swoim wydaniu kultura kurpiowska to potencjał, jaki warto wykorzystywać przy kreowaniu marki naszych stron.

Wykorzystanie potencjału przyrodniczego w rozwoju turystyki

Kurpie mają potencjał o charakterze turystycznym składający się m.in. z rzeki Narew i jej dopływów, pozostałych rzek, pięknych obszarów leśnych czy czystego powietrza. Dostosowanie wielu terenów do celów rekreacyjnych i turystycznych mogłoby stanowić impuls rozwojowy dla całego naszego regionu.

Tworzenie warunków dla rozwoju atrakcyjnych miejsc pracy

W ocenie twórców raportu, wielokrotnie podnoszony był problem atrakcyjności miejsc pracy i odpowiedniego wynagrodzenia na terenie naszego regionu. Dlatego też, jak czytamy, "należy zainwestować w inkubację oraz rozwój branży kreatywnych a także innych, bardziej atrakcyjnych dla młodzieży".

Poprawa mobilności

Jak zauważyli autorzy opracowania, warunek rozwoju to dostępność przedszkoli, szkół, miejsc pracy i rozrywki dla wszystkich mieszkańców, więc konieczne jest dostosowanie komunikacji publicznej do ich potrzeb.

Wydaje się niezbędnym podjęcie działań w zakresie rozwoju ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Stale zakorkowana Ostrołęka to duże wyzwanie dla decydentów, jednak przy dobrze zaplanowanej strategii działania, realnym planie wdrażania oraz przychylności władz państwowych istnieje duże prawdopodobieństwo poradzenia sobie z tym wyzwaniem w ciągu kilkunastu lat.

Budowanie społeczeństwa otwartego i zaangażowanego

Kolejnym elementem, który ma stanowić strategiczne wyzwanie dla regionu, jest tworzenie więzi społecznych. Co istotne, zauważono, że nasz region wypada stosunkowo słabo na tle innych obszarów pod względem tworzenia relacji i uczestnictwa w życiu społecznym. W ocenie autorów raportu, należy wspierać działania animacyjne, prowadzone także przez organizacje pozarządowe, jak również dać możliwość rozwoju małych społeczności.

Adaptacja do zmian klimatu i zwiększenie wykorzystania OZE w zdywersyfikowanych formach

Koniecznym jest podjęcie działań skupiających się na ochronie środowiska, w tym wykorzystanie najnowszych technologii do termomodernizacji obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej.

W ocenie autorów raportu, potrzebne jest wsparcie informacyjne i doradcze, a także należy przygotować stosowne projekty w zakresie termomodernizacji i wymiany palenisk węglowych na rozwiązania proekologiczne (gaz, OZE).

- Zwłaszcza obecna sytuacja związana z cenami energii powinna zachęcić decydentów i mieszkańców do wykorzystania zielonej energii - wskazano.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×