eOstroleka.pl
Polska,

70. rocznica Powstania Warszawskiego

REKLAMA
zdjecie 608
Baner przypominający o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. eOstroleka.plBaner przypominający o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Otwarcie wystawy w Berlinie, uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, wręczenie odznaczeń Powstańcom i osobom pielęgnującym pamięć o Powstaniu – to wydarzenia z udziałem Prezydenta RP, związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Obchody potrwają kilka dni.

We wtorek o godz. 11.00 w Centrum Dokumentacji Topografia Terroru w Berlinie prezydent Bronisław Komorowski, wspólnie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, otworzy wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”.

Projekt został przygotowany w ramach współpracy Fundacji Topografia Terroru w Berlinie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydenci Polski i Niemiec objęli wystawę honorowym patronatem.

Na wystawie ukazana zostanie historia Warszawy od 1918 r. – tętniącego życiem miasta, którego rozwój przerwała II wojna światowa. Szczególny nacisk zostanie położony na pokazanie 63 dni walk Powstania Warszawskiego oraz ceny, jaką przyszło zapłacić Warszawie i Polsce za pragnienie wolności. Opowieść zakończy się na odrodzeniu miasta po latach totalitarnego zniewolenia.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów, ale także posłuchać dźwięków z tamtych czasów czy poznać wydarzenia sprzed 70 lat dzięki elementom interaktywnym i multimedialnym.Wystawie towarzyszy interaktywna strona internetowa dwujęzyczny katalog (niemiecko-angielski).

Ekspozycji będzie towarzyszyć szereg wydarzeń: dyskusje panelowe z udziałem wybitnych historyków, m.in. prof. Normana Daviesa; pokazy filmów m.in. Andrzeja Wajdy; spotkania ze świadkami historii oraz specjalny program edukacyjny dla uczniów berlińskich szkół.

Centrum Dokumentacyjne Topografia Terroru w Berlinie funkcjonuje w miejscu, gdzie do 1945 r. mieściła się główna siedziba dowództwa SS oraz centrale Gestapo i SD. Urzędował tam Heinrich Himmler, a tuż obok znajdowała się siedziba Ministerstwa Lotnictwa Rzeszy Göringa. To miejsce, w którym przesądzono o losach Warszawy i jej mieszkańców, podejmując decyzję o zrównaniu z ziemią stolicy dużego europejskiego państwa.

W środę o godz. 11.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych Powstańcom oraz osobom zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o Powstaniu Warszawskim.  Bronisław Komorowski podpisze także ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej – zapisano w ustawie. - Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej – głosi ustawa. Ustawa przewiduje również, że kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny.

W czwartek o godz. 18.00 Prezydent RP weźmie udział w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

W piątek 1 sierpnia o godz. 19.30 Prezydent RP weźmie udział w uroczystościach przy pomniku „Polegli -Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Bronisław Komorowski odwiedzi także zrewitalizowane części cmentarza.

Cmentarz Powstańców Warszawy na stołecznej Woli został założony w listopadzie 1945 r. Spoczywają na nim szczątki ponad 104 tysięcy osób, przede wszystkim Powstańców i ludności cywilnej stolicy, ale również żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 i 1944 r. Ich prochy zostały po wojnie ekshumowane z licznych mogił na ulicach, skwerach i podwórkach Warszawy.

W 2011 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa sfinansowała wykonanie nowych tablic na mogiłach nr 48 i 51 traktując je jako wzorcowe dla całego cmentarza. Kolejny rok poświęcono na weryfikację nazwisk pochowanych na cmentarzu. Na podstawie przygotowanej dokumentacji w latach 2013-2014 prace remontowe na mogiłach nr 1 - 50 prowadził Wojewoda Mazowiecki, remontując również plac wokół kurhanu z pomnikiem "Polegli-Niepokonani".

W 2014 r. do remontu pozostałej części cmentarza przystąpiła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zakres prac obejmuje modernizację mogił oraz nawierzchnia alejek. Równolegle z modernizacją mogił remontowany był również mur dzielący cmentarz wojenny od cmentarza wyznaniowego przy ul. Wolskiej. Dodatkowym elementem realizowanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest architektoniczna oprawa wejścia na cmentarz od strony ul. Wolskiej.

Przed południem Bronisław Komorowski odwiedzi powstańcze kwatery ma Cmentarzu Powązkowskim

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego od wtorku od zmierzchu do poniedziałku do świtu będzie można oglądać okolicznościową iluminację.

Źródło: prezydent.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×