eOstroleka.pl
Ostrołęka,

646 chórzystek i jeden profesor. Cantilena świętuje 40-lecie [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

To był niezwykły jubileusz. Chór Cantilena, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Ostrołęce, obchodził swoje 40-lecie. To lata prób, występów, ale także zdobytych nagród i wyróżnień. Cantilena wpisała się trwale w historię miasta i regionu, a odpowiada za to twórca i dyrygent chóru, będący w nim od początku: profesor Henryk Gadomski. To było jego święto oraz jego licznych podopiecznych.

Bogata historia chóru Cantilena

Chór Cantilena działający przy II LO ma bogatą historię. W 1982 roku Henryk Gadomski, nauczyciel muzyki w studium nauczycielskim w Ostrołęce, na którego bazie powstało II LO, założył czterogłosowy chór żeński i nieprzerwanie prowadzi go do dziś. Skład osobowy zmienia się co roku: odchodzi grupa najstarszych chórzystek, na ich miejsce przychodzą nowe uczennice. Nie zmienia się jedynie wysoki poziom występów.

W ciągu 40 lat śpiewało 646 dziewcząt. Cantilena aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu (wykonuje m.in. pieśni kurpiowskie). Chór występował także poza granicami kraju - na Ukrainie w 1989 roku oraz w Niemczech w 1995, 1996 i 1999 roku. Programy muzyczne prezentowane na Ukrainie i Niemczech zawierały także utwory kompozytorów z tych krajów, wykonywane były w ich ojczystym języku, co wzbudziło uznanie miejscowej publiki.

Cantilena zdobyła liczne nagrody. Najważniejsze z nich to srebrny medal na X Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej w 1985 roku; Grand Prix Mazowieckiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i nagroda główna Marszałka Sejmu RP oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta w 1998 roku; Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Miecz Juranda w 2006 roku; laureat VII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych w 2011 roku; drugie miejsce w międzynarodowym konkursie chórów i zespołów wokalnych w 2016 roku. Cantilena czterokrotnie zajmowała też pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie w Bydgoszczy. W 1992 roku chór Cantilena został odznaczony złotą odznaką zbiorową za zasługi dla województwa ostrołęckiego, a w 2002 roku - za zasługi dla miasta Ostrołęki.

Zmieniali się dyrektorzy szkoły, władze samorządowe, dokonała się transformacja ustrojowa, a chór istniał. Tak jest do dziś. Cantilena to prawdziwa duma II Liceum Ogólnokształcącego oraz Miasta Ostrołęki. Uroczystości 40-lecia chóru odbyły się 14 czerwca 2022 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury.

646 chórzystek i jeden profesor

- Na historycznej mapie ostatnich czterech dekad naszego regionu znajdziemy Cantilenę, która mocno wpisała się w przeszłość i teraźniejszość - powiedział dyrektor II LO Krzysztof Jankowski. Jak dodał, chór Cantilena ma tradycję dłuższą niż samo II Liceum.

We wstępie do książki podsumowującej 40 lat działalności chóru, prof. Henryk Gadomski napisał:

"W 1982 roku, kiedy tworzyłem chór przy studium nauczycielskim, miałem wówczas 43 lata. Gdybym wówczas jakiś jasnowidz przewidział, że będę ten chór prowadził przez co najmniej 40 lat, uznałbym to za nierealne, za pobożne życzenie. Chociaż z tego względu, że miałem 43 lata. A rachunek jest prosty - 43 plus 40 daje 83 lata"

- Mamy do czynienia z niecodzienną ciągłością, gdzie przez 40 lat pan profesor kreował i wyznaczał kierunek dla swoich chórzystek. Tworzył chór, dbał o niego i uczynił go treścią swojego życia. 646 chórzystek i jeden profesor - przypomniał dyrektor Jankowski. - Cantilena żyje i wciąż sobą ubogaca. Jest jeden człowiek, który widzi całość. To profesor Henryk Gadomski. To właśnie pan profesor z tej niezliczonej mozaiki występów, prób, konkursów, utworów, nagrań, potrafi ułożyć całą Cantilenę.

"Takie relacje podtrzymują świat"

Słów podziękowań dla prof. Gadomskiego nie szczędzili także zaproszeni goście.

- Panie profesorze, na pewno można by wyrazić wiele słów podziwu i szacunku wobec Pana za to 40-lecie. Zawsze, gdy pada nazwa Cantilena, każdy wie, że ten chór istnieje dzięki Panu i dzięki ludziom, których Pan potrafi wokół siebie zgromadzić - powiedział Mirosław Augustyniak, radny Mazowsza, który przekazał medal Pro Masovia dla chóru Cantilena, w uznaniu dla całej społeczności chóru. - To niepowtarzalna chwila dla kultury w tym mieście i regionie.

Za wsparcie, życzliwość i wszelką pomoc oraz za cenny wkład wniesiony w rozwój chóru specjalne podziękowania od marszałka województwa otrzymali: prof. Janusz Gołota, Ryszard Kaliszewski, Wojciech Domański, Beata Kotowska, Izabela Skrzecz, Jacek Białobrzewski, Arkadiusz Szyszka, Grzegorz Zawrotny, Anastazja Dzwonnik-Załęska, ks. Krzysztof Łapiński, Renata Sawicka, ks. infułat Zygmunt Żukowski, ks. Wiesław Białczak, Mariola Gawrońska (w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce), dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel, prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki Jadwiga Nowicka i starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Oczywiście prof. Henryk Gadomski oraz dyrektor II LO Krzysztof Jankowski również zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami marszałka Adama Struzika.

Profesora Gadomskiego uhonorowali również specjalną pamiątką dwaj byli dyrektorzy szkoły - prof. Janusz Gołota oraz Ryszard Kaliszewski. Na scenie pojawili się także samorządowcy i ludzie oświaty, gratulując Cantilenie i prof. Gadomskiego pięknego jubileuszu. - Najważniejszą rzeczą w życiu jest odnaleźć pasję i szczęście. Jest Pan nauczycielem w naszej delegaturze z najwyższym dorobkiem zawodowym, największym stażem, z największą liczbą nagród, odznaczeń, z tytułem profesora oświaty. Ale nie tego Panu najbardziej zazdroszczę. Tyle lat Pan ma pasję, która daje Panu energię i siłę. Tego, Panie profesorze, powinniśmy Panu zazdrościć - powiedział Michał Giers, dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski zwrócił uwagę na relacje, jakie z chórzystkami utrzymywał i utrzymuje prof. Gadomski. - Zapomniana w Polsce relacja mistrz-uczeń, zapomniana relacja mistrz-uczennica. Relacja, która zgasła, na naszych oczach stała się zbędna, wszyscy jesteśmy geniuszami w sprawach szybkich. Tymczasem, ta relacja dziś z mojej perspektywy, owocuje i jest najcenniejszą relacją, jaką możemy sobie wyobrazić. Relacja podtrzymywana przez lata, przez dziesiątki lat pomimo kłopotów, okoliczności. Ktoś uparł się na relację, a ktoś inny ją podjął. Tylko tak rodzą się rzeczy dobre. Jestem zachwycony Henrykiem Gadomskim i chórzystkami. Takie relacje podtrzymują świat.

Życzenia prof. Gadomskiemu złożyły także chórzystki z pierwszych lat funkcjonowania Cantileny. Jak same przyznały, trochę się zmieniły, także z nazwiska, ale zawsze pamiętają o swoim mistrzu. - Pan profesor wygląda nadal cudownie, wspaniale, pełen optymizmu. Za to pana kochałyśmy i dalej kochamy - wskazała jedna z chórzystek.

Po życzeniach przyszedł czas na koncert Cantileny, a także okolicznościowy tort. Wszystkim chórzystkom, jak również profesorowi Gadomskiemu, ten dzień na pewno zapadnie na długo w pamięci.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×