eOstroleka.pl
Region,

62 mln zł na pożyczki dla mazowieckich szpitali

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Podczas drugiej sesji sejmiku radni województwa zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie funduszu zapasowego NFZ. Jednocześnie podjęli decyzję o przeznaczeniu 62 mln zł na pożyczki dla mazowieckich szpitali.

Wszystkie szpitale w kraju borykają się z niedofinansowaniem i niedoszacowaniem procedur medycznych. Mazowsze ma jeszcze jeden problem. Część odprowadzanej przez nas składki zdrowotnej zamiast trafiać na leczenie w naszym województwie, przekazywana jest do innych regionów. To „janosikowe bis” w latach 2010–2013 wyniosło aż 3,5 mld zł! Nic dziwnego, że taka sytuacja coraz dotkliwiej odbija się na kondycji mazowieckich szpitali.  

– Obecny system wymaga naprawy. Szpitale nie dostają wystarczającej puli środków aby móc robić to, co powinny – leczyć pacjentów. W efekcie kolejki do specjalistów się ciągle wydłużają, a same szpitale aby leczyć ludzi muszą się zadłużać. To po stronie NFZ leży odpowiedzialność za opłacanie leczenia – powiedział marszałek Adam Struzik. – Samorządy nie mogą wyręczać NFZ. Nie mamy jednak wyjścia – jeśli nie pomożemy naszym placówkom, ucierpią na tym pacjenci – dodaje.

– W tej chwili mamy trudne negocjacje z mazowieckim oddziałem NFZ. Dotyczy to kontraktowania świadczeń na przyszły rok, ale rozmawiamy też o nadwykonaniach. Aby ulżyć naszym szpitalom i pomóc im wyjść z tej trudnej sytuacji. Pożyczki są niezbędne – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Radni województwa zaapelowali o niezwłoczne uruchomienie środków finansowych z funduszu zapasowego, które doraźnie poprawią sytuację pacjentów na Mazowszu. W swoim stanowisku wskazali również na konieczność zintensyfikowania i przyspieszenia kompleksowych działań naprawczych w ochronie zdrowia oraz niezwłoczne podjęcie prac dotyczących zmiany zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, w tym podziału środków finansowych pomiędzy centralę a oddziały wojewódzkie NFZ, a także zapewnienie realnego wzrostu nakładów finansowych przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w województwie mazowieckim.

– Wiele razy apelowaliśmy do kolejnych ministrów zdrowia, do premiera o to, by uwzględniono realia dotyczące leczenia pacjentów na Mazowszu – mówi marszałek Adam Struzik. – Bez zmiany zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zapewniających realny wzrost nakładów pieniężnych oraz właściwej wyceny procedur medycznych funkcjonowanie podmiotów leczniczych jest zagrożone – dodaje marszałek.

REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×