W Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się 33. edycja Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych. Jury konkursowe wyłoniło i nagrodziło najlepszych wykonawców w każdej z kategorii.
Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne to coroczny konkurs kurpiowskich śpiewaków i tradycyjnych kapel. Zmagania uczestników oceniała komisja, która następnie przyznała nagrody w kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, kapele kurpiowskie w tradycyjnym składzie, młodzi instrumentaliści.
Tegoroczna, 33. edycja konkursu poszerzona została o dodatkową kategorię - „Duży-Mały (Mistrz-Uczeń). Decyzja taka podjęta został po otrzymanym przez organizatorów przeglądu prawie do typowania artystów ludowych z terenu kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej do udziału w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą. Nowa kategoria konkursowa to prezentacja instrumentalna lub wokalna w wykonaniu dzieci i młodzieży wyuczona pod okiem Mistrza i z udziałem Mistrza. Każdy Uczeń w ramach konkursu wykonuje dwa utwory. Utwór rozpoczyna Mistrz, a kontynuuje Uczeń.
A oto wyniki i końcowe wnioski jury tegorocznych 33. Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych:
JURY w składzie:
- Jacek Jackowski - przewodniczący
- Apolonia Nowak – śpiewaczka kurpiowska
- Joanna Niska- muzyk
- Alina Chalińska - sekretarz
Po wysłuchaniu 71 podmiotów wykonawczych, pochodzących z terenu Puszczy Zielonej i Białej woj. mazowieckiego i warmińsko–mazurskiego, postanowiło przyznać miejsca i nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce i Ostrołęckie Kancelarie Notarialne:
1. Soliści – Dzieci do lat 14
II MIEJSCE – Adrianna Zyra
III MIEJSCE – Angelika Szablak
III MIEJSCE - Dominik Chojnacki
2. Soliści - Młodzież od 15 do 26 lat
I MIEJSCE – Wiktoria Mróz
II MIEJSCE – Karolina Osowiecka
III MIEJSCE - Adam Rej
3. Soliści – Dorośli od 27 lat do 60 lat
II MIEJSCE – Marek Jończyk
III MIEJSCE - Dariusz Jedwabnik
4. Soliści Seniorzy od 60 lat
I MIEJSCE – Henryk Kulesza
II MIEJSCE – Marianna Bączek
II MIEJSCE - Stanisław Archaiki
III MIEJSCE – Czesław Drząszcz
5. Dziecięce Grupy Śpiewacze
I MIEJSCE –GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT „ POD BOREM” Z ZAWAD
II MIEJSCE - GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT „MŁODE KURPIE” Z JEDNOROŻCA
III MIEJSCE – GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT „PUSZCZA BIAŁA” Z PNIEWA
WYRÓŻNIENIE: GRUPA ŚPIEWACZA CHŁOPCÓW „BARTUŚ”
6. Młodzieżowe Grupy Śpiewacze
I MIEJSCE – GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT Z ZESPOŁU „ POD BOREM”
II MIEJSCE – GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT „BANDYSIONKI”
II MIEJSCE - GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT „PUSZCZA ZIELONA Z ŁYSYCH”
WYRÓŻNIENIE - GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT „PUSZCZA BIAŁA”
GRUPA ŚPIEWACZA DZIEWCZĄT „KURPIAKI Z MYSZYŃCA”
7. Grupy Śpiewacze Dorosłych
I MIEJSCE - GRUPA ŚPIEWACZA MĘŻCZYZN Z CZARNI
II MIEJSCE - GRUPA ŚPIEWACZA MĘŻCZYZN „POD BOREM” Z ZAWAD
III MIEJSCE- GRUPA ŚPIEWACZA „ŻURAZINKI” Z PIASECZNI
III MIEJSCE - GRUPA ŚPIEWACZA KOBIET „KURPIOWSZCZYZNA Z MYSZYŃCA”
WYRÓŻNIENIE - GRUPA ŚPIEWACZA „KURPIANKI” Z GOLANKI
8. Kategoria: MISTRZ –UCZEŃ
I MIEJSCE - ANDRZEJ RYDEL Z HARMONISTAMI:KACPER WARYCH:ADRIAN TAŃSKI
I MIEJSCE - ZYGMUNT KOZIAREK- - PATRYK OLENDER
9 . Tradycyjne Kapele Kurpiowskie
I MIEJSCE - KAPELA JANA KANI Z LIPNIK
KAPELA Z PUSZCZY BIAŁEJ
II MIEJSCE – KAPELA RYSZARDA MANIURSKIEGO
KAPELA „GRZESIA”
Komisja oceniająca zgodnie stwierdziła, że XXXIII Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne zgromadziły liczną i reprezentatywną grupę artystów z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Białej. Tegoroczne prezentacje utwierdzają opinię o niesłabnącej popularności kultury tradycyjnej na Kurpiach. Oceniający występy zwrócili uwagę na te elementy wykonań, które zdaniem jury nie mieszczą się w stylistyce przeglądu regionalnego i występu scenicznego:
- przesadna i niepotrzebna teatralizacja i gestykulacja towarzysząca wykonaniu regionalnych pieśni,
- niedostosowanie repertuaru (zarówno pod względem treściowym jak i technicznym do danej grupy wiekowej np. zbyt wysokie wymagania repertuarowe i wokalne dla najmłodszej grupy wiekowej),
- ze względu na charakter prezentacji jury zaleca wykonawcom większą naturalność na scenie, czerpanie z wzorów wykonań tradycyjnych i nieuleganie, zwłaszcza w śpiewie, manierom charakterystycznym dla muzyki rozrywkowej,
- zauważono niepokojący brak dbałości ze strony instruktorów, jak i samych wykonawców o istotne muzyczne elementy wykonania, przede wszystkim o intonację,
- zachęcono również wykonawców do podejmowania poszukiwań tradycyjnych pieśni i melodii (np. w zbiorach pieśni regionalnych, archiwalnych nagraniach archiwalnych) w celu poszerzenia prezentowanego repertuaru.
Tegoroczne KPA odbywały się przy wsparciu Starosty Ostrołęckiego, ostrołęckich kancelarii notarialnych, Piekarni J.Zakrzewskiego z Łysych, Cukierni Białobrzeski z ul. Orzeszkowej oraz firmy STACON.
33. Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne za nami. Zobacz wyniki [WIDEO, ZDJĘCIA]




Zobacz również

Kwiecień w OCK. Zobacz pełen kalendarz imprez na najbliższy miesiąc
![33. Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne [ZDJĘCIA, TRANSMISJA ON-LINE]](./luba//dane/pliki/obrazy/33_kpa_icon.jpg)
33. Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne [ZDJĘCIA, TRANSMISJA ON-LINE]

TOP 10 najpopularniejszych sportowców Ostrołęki i okolic na Facebooku
![Goście z Węgier odwiedzili Muzeum Kultury Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/obrazy/wegrymkk_icon.jpg)
Goście z Węgier odwiedzili Muzeum Kultury Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]
![Dni Kultury Kurpiowskiej w Przedszkolu Miejskim Nr 17 [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/obrazy/dsc03039_normal_icon.jpg)
Dni Kultury Kurpiowskiej w Przedszkolu Miejskim Nr 17 [ZDJĘCIA]

Obchody święta narodowego Węgier w Ostrołęce
![18 sesja Rady Powiatu za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/obrazy/18_sesja_powiatu_icon.jpg)
18 sesja Rady Powiatu za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]
![Eliminacje rejonowe XXXV OKR „Miejsce Urodzenia” zakończone [LISTA LAUREATÓW]](./luba//dane/pliki/obrazy/okr-1_icon.jpg)
Eliminacje rejonowe XXXV OKR „Miejsce Urodzenia” zakończone [LISTA LAUREATÓW]

Zobacz projekt medalu i zapisz się do Półmaratonu Kurpiowskiego
Kalendarz imprez
Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
31 | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
7 | ![]() |
![]() |
![]() |
11 | ![]() |
![]() |
14 | 15 | ![]() |
17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | ![]() |
24 | 25 | ![]() |
![]() |
28 | 29 | ![]() |
1 | 2 | 3 | 4 |