eOstroleka.pl
Polska,

20. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego: „Komunistyczni agenci i ich stronnicy podjęli próbę zablokowania lustracji”  

REKLAMA
zdjecie 480
Jan Olszewski (fot. jaroslawkaczynski.info) Jan Olszewski (fot. jaroslawkaczynski.info)
REKLAMA

W związku z 20. rocznicą obalenia rządu Jana Olszewskiego Rada Polityczna PiS przyjęła w tej sprawie specjalną uchwałę. Poniżej publikujemy jej treść w całości.

„Budowaliśmy mozolnie państwo, które obywatele będą mogli szanować. Państwo całkowicie niepodległe, państwo, w którym wojsko i policja są w pełni podporządkowane demokratycznej, przedstawicielskiej polskiej władzy. Polska, do której długo dążyliśmy to Polska odbudowująca poczucie godności narodowej, oparta na szczerości i prawdzie o nas samych. O prawdzie zarówno podniosłej, Jak i wstydliwej.

Dlatego mój rząd był pierwszym, który chciał odsłonić dawne, tajemne powiązania ludzi, którzy z własnej woli weszli w ostatnich latach do organów nowej władzy. Uważam, że naród polski powinien mieć poczucie, że wśród tych, którzy nimi rządzą, nie ma ludzi, którzy pomagali UB i SB utrzymywać Polaków w zniewoleniu.

Uważam, że dawni współpracownicy komunistycznej policji politycznej mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa wolnej Polski”


Słowa te wypowiedziane przez premiera Jana Olszewskiego w trakcie wystąpienia telewizyjnego 4 czerwca 1992 r. zamykały okres zaledwie 5 miesięcy Jego rządów. Był to jednak czas odwagi i nadziei, czas dążenia do prawdy i sprawiedliwości, czas zmagań o prawdziwie suwerenną i niepodległą Polskę.

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku komunistyczni agenci i donosiciele oraz ich polityczni stronnicy podjęli pospieszną próbę zablokowania lustracji i powstrzymania procesu oczyszczenia życia publicznego. Na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy, figurującego w dokumentach SB jako agent o pseudonimie „Bolek”, pod osłoną nocy, Sejm obalił rząd premiera Jana Olszewskiego. Uczyniła to koalicja strachu przed ujawnieniem Polakom prawdy, koalicja której interesom politycznym i gospodarczej dominacji w Polsce zagroziła determinacja i odwaga grupy działaczy Porozumienia Centrum i Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i realizowany przez nich, pod kierownictwem premiera, program naprawy państwa.

Rząd Premiera mecenasa Jana Olszewskiego, w młodzieńczych latach żołnierza Armii Krajowej i współpracownika mikołajczykowskiego PSL, działacza i inspiratora wielu inicjatyw opozycyjnych począwszy od 1956 r., obrońcy w procesach politycznych, członka Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, czołowego doradcy i działacza „Solidarności”, jako cel nadrzędny swojej działalności przyjął dążenie do zerwania z tradycją i kontynuacją PRL-u.

Działał w interesie ogółu obywateli, opowiadał się za powszechnym uwłaszczeniem, dążył do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa przez włączenie do Paktu Północnoatlantyckiego NATO, zdecydowanie domagał się wycofania z Polski garnizonów rosyjskich, zablokował popieraną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Wałęsę możliwość tworzenia spółek polsko-rosyjskich na terenie baz wojsk rosyjskich w Polsce. Rząd Jana Olszewskiego rozpoczął walkę z korupcją i aferami gospodarczymi, zapoczątkował desowietyzację armii i policji, reformę administracji państwowej w duchu służby publicznej. Był to czas, w którym polska gospodarka zaczęła się rozwijać. Zmieniono koncepcję prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w taki sposób, aby powstrzymać rozkradanie majątku narodowego. Rozpoczęto promocję polskiego przemysłu i myśli technicznej, przyjęto ustawy wspierające rozwój polskiego rolnictwa. W okresie rządów premiera Jana Olszewskiego Polska osiągnęła nadwyżkę bilansu w handlu zagranicznym wysokości 1mld 200 mln dolarów.

Takie były efekty polityki nastawionej na budowanie silnej i niezależnej pozycji naszego Kraju w Europie i na Świecie, na budowanie Polski bogatej i zamożnej, pozbawionej kompleksów, dynamicznie rozwijającej się, nowoczesnej i czerpiącej mądrość z pokładów wielowiekowej kultury, tradycji i historii.

Próba zbudowania prawdziwej demokracji i wzmocnienia polskiej niepodległości i suwerenności zakończyła się gwałtownym kontratakiem ze strony sił, które obawiały się realizacji tych idei. Godziłoby to, bowiem w ich interesy gospodarcze i dominację polityczną. Dzieło zapoczątkowane przez rząd premiera Jana Olszewskiego nie zostało wówczas dokończone, ale do dnia dzisiejszego jest ono dla nas inspiracją, z której czerpiemy siłę w naszych dążeniach do budowy prawdziwie wolnej i niezależnej Polski. Dziś wiemy, że bez tamtej próby, bez tamtego rządu nie byłoby przełomu, jakim stało się zjednoczenie polskiej prawicy niepodległościowej i powstanie Prawa i Sprawiedliwości. Nigdy nie zwątpiliśmy, że „tylko prawda nas wyzwoli” a słowa te stały się zaczynem naszego podwójnego zwycięstwa w 2005 roku. Prawo i Sprawiedliwość na czele z premierem Jarosławem Kaczyńskim, wspierając śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego podjęło wówczas próbę budowania autentycznej demokracji odwołującej się do woli zwykłych Polaków i pozbawionej wpływów zewnętrznych. Podjęliśmy trud walki z patologiami trawiącymi nasze Państwo. Wydaliśmy wojnę wszelkim przejawom gwałcenia i łamania prawa i praworządności, sprzeciwiliśmy się powszechnej bierności a nawet akceptacji wobec działań szkodzących interesom naszego Kraju. Pamiętaliśmy słowa ustępującego w 1992 roku premiera Jana Olszewskiego, że stawką w tej grze jest to, jaka i czyja będzie Polska.

Dziś w 20. rocznicę czerwcowej „nocnej zmiany” Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości składa podziękowanie działaczom politycznym, posłom, którzy doprowadzili do powołania rządu, a w szczególności Panu premierowi mecenasowi Janowi Olszewskiemu oraz ministrowi spraw wewnętrznych Panu Antoniemu Macierewiczowi. Dziękujemy za wierną służbę Rzeczypospolitej, odwagę i determinację.

Przyrzekamy, że będziemy kontynuować dzieło budowy Polski uczciwej i suwerennej, bezpiecznej i solidarnej.

Prezes
Prawa i Sprawiedliwości
Jarosław Kaczyński

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×