eOstroleka.pl
Ostrołęka,

190. rocznica Bitwy pod Ostrołęką. Uroczystości na Fortach Bema [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

26 maja 1831 roku pod Ostrołęką rozegrała się jedna z najważniejszych potyczek Powstania Listopadowego. Dziś, 190 lat od tych pamiętnych wydarzeń samorządowcy z Ostrołęki i okolic oddali hołd żołnierzom poległym w walkach z wojskami Imperium Rosyjskiego. Na Fortach Bema, przed Pomnikiem Mauzoleum delegacje uczestniczące w uroczystościach złożyły kwiaty, odprawiono mszę w intencji poległych i posadzono symboliczny dąb w Alei Bohaterów Bitwy Pod Ostrołęką.

Uroczystości w rocznicę Bitwy pod Ostrołęką na Fortach Bema zwykle kończyły cykl wydarzeń organizowanych z okazji przypadających na maj Dni Ostrołęki. Tegoroczne imprezy majowe z okazji rocznicy nadania Ostrołęce praw miejskich, które obchodzone są 13 maja, zostały odwołane z powodu wciąż obowiązujących ograniczeń epidemicznych. Dzisiejsze uroczystości na Fortach Bema również miały znacznie skromniejszą oprawę niż zwykle. Wszystko zaplanowano z uwzględnieniem reżimu sanitarnego i dla bezpieczeństwa uczestników ograniczono do minimum.

Obchody 190. rocznicy bitwy pod Ostrołęką, która przeszła do historii i stała się jedną z ważniejszych potyczek Powstania Listopadowego, rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji bohaterskich Czwartaków dowodzonych przez Ludwika Bogusławskiego, 4. baterii lekkokonnej generała Józefa Bema.

Następnie, po krótkim przemówieniu i podziękowaniach dla uczestników uroczystości od wiceprezydent miasta Anny Gocłowskiej, głos zabrała Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej – organizator uroczystości. Dyrektor Samsel mówiła m.in. o tym, jak ważne dla kultywowania pamięci o historycznych dziejach są choćby miejsca takie, jak Pomnik Mauzoleum. Wiceprezydent Gocłowska wręczyła dyrektor muzeum ufundowane przez samorząd miasta tablice edukacyjne poświęcone historii Bitwy Pod Ostrołęką, które posłużyć mają upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat wydarzeń zapisanych trwale w historii miasta i walk niepodległościowych. Tablice przygotowało i opracowało Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie wiersza „Marsz Skrzyneckiego”, który w 1917 roku napisał Artur Oppman. Wiersz recytował Bartosz Śnieciński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Na zakończenie uroczystości wiceprezydent Anna Gocłowska i dyrektor MKK Maria Samsel zasadziły dąb w alei Bohaterów Bitwy pod Ostrołęką.

 

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×