eOstroleka.pl
Ostrołęka,

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego: "Powstańcy chwycili za broń by odzyskać upragnioną wolność" [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

Ponad 100 osób, zebrało się w lesie w miejscowości Gnaty na mszy polowej  zorganizowanej w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli, między innymi, samorządowcy, parlamentarzyści, władze Ostrołęki i rekonstruktorzy historyczni.

- Zgromadziliśmy się by w ten sposób uczcić 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego - mówił Jacek Karczewski, podczas mszy - Powstanie było odpowiedzią na próbę zdeptania tego co co dla nich i dla nas jest najważniejsze czyli za honor, wolność i wiarę. Powstańcy chwycili za broń by odzyskać upragnioną wolność.

Msza upamiętnienia wydarzenia powstania odprawiona została na leśnej polanie we wsi Gnaty, przed polowym ołtarzem zbudowanym przez członków Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej. Po i w trakcie wspólnej modlitwy zmarznięte osoby miały okazję ogrzać się przy ogniskach.

Po mszy, wszyscy zostali zaproszeni na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Była to też okazja do zjedzenia ciepłej grochówki.

Powstanie Styczniowe (1863 – 1864)  to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 roku.

Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Sam wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które były krwawo tłumione przez Imperium Rosyjskie i jego wojsko. W tym czasie uformowały się dwa przeciwstawne obozy: czerwonych – dążących do wybuchu powstania oraz białych – przeciwników jakichkolwiek zrywów zbrojnych.

Powstanie Styczniowe zostało przyspieszone przez pobór do wojska rosyjskiego ludności polskiej – tzw. branka. Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił manifest powstańczy, w którym wzywał do walki z zaborcami, jednocześnie gwarantując pewne dobra, m. in. zniesienie różnic stanowych.

Powstanie Styczniowe objęło swym zasięgiem Królestwo Polskie, a także Litwę, Białoruś oraz część Ukrainy. Istotną rolę w powstanie, jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał Romuald Traugutt, który zyskał wielką sławę jako dyktator powstania. Dowodził on jednym z oddziałów, a wszystkie swoje działania poświęcił ratowaniu tego zrywu, do końca walczył o niepodległość. W noc wybuchu Imperium Rosyjskie dysponowało aż 100 tysięczną armią wobec zaledwie 6 tyś. powstańców. Co prawda wojsko polskie było wspomagane przez Polaków ze wszystkich zaborów, emigrację, a także przedstawicieli innych narodów, jednak wobec sił wroga byli praktycznie bezsilni. Ostatecznie Rosja zyskała dwukrotną przewagę liczebną nad powstańcami.

Powstanie Styczniowe, które zakończyło się wiosną 1864 roku okazało się wielką klęską dla narodu polskiego. Odzyskanie niepodległości stało się czymś niemożliwym i nawet nie myślano wtedy o kolejnych zrywach. Szacuje się, że ok. 20 tyś. żołnierzy ze strony polskiej poległo.

[źródło:eOstroleka.pl/dobroni.pl]

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×